Mogą być małe przestrzenie towarzyszące przy wejściu do budynku, taras, balkon. W takich miejscach idealna jest roślinność uprawiana w estetycznych ozdobnych naczyniach, które przyciągają wzrok. Roślinne kompozycje w donicach wnoszą do małego zakątka także pewną odmianę i pozwalają na szybkie i częste zmiany aranżacji. Wystarczy przestawić pojemniki w inne miejsce lub w następnym roku dobrać nowe gatunki. Można także corocznie zmieniać kolorystykę roślin, ich kwiatów lub liści. Sadzenie w pojemnikach i donicach umożliwia uprawę roślin egzotycznych, które na zimę wystarczy przestawić do pomieszczenia. Także w małych ogrodach chętnie dekorujemy przenośnymi ogródkami miejsca przeznaczone do organizowania spotkań z przyjaciółmi lub zaciszny kącik do czytania i odpoczynku.

Przyzwyczailiśmy się, że ogród zakładamy na w miarę płaskiej powierzchni na działce wokół altany lub domu. Roślinami ozdobić możemy także inne, zaskakujące miejsca. Oprócz balkonów, tarasów i parapetów okiennych są to ściany, a nawet dachy. W trudnych technicznie miejscach sprawdzą się rośliny ,, do zadań specjalnych,,, a niewielkich wymaganiach, odporne na okresowe przesuszenia i mróz. Pamiętajmy jednak, że także specjalne rośliny wymagają naszej troski. Pojemniki, w których sadzimy rośliny wieloletnie powinny być mrozoodporne i muszą koniecznie posiadać otwór odpływowy. Na dnie takiego pojemnika układamy warstwę drenażową z keramzytu lub odpornych kamyczków i przykrywamy geowłókniną, aby ziemia nie zatkała wolnych przestrzeni. Rośliny dokarmiamy nawozem długo działającym, stosowanym raz do roku na wiosnę.

Latem regularnie sprawdzamy wilgotność gleby i w miarę potrzeby podlewamy. Aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni gleby, pokrywa się jasnymi kamykami lub warstwą kory. Zimą chronimy donice lub skrzynie matą słomianą albo styropianem, a rośliny wieloletnie pozostawione na zewnątrz owijamy agrowłókniną. Dla ochrony korzeni przed mrozem oraz przegrzaniem stosuje się także specjalne pojemniki z warstwą termoizolacyjną, bądź pomiędzy donicę a osłonkę wkłada się warstwę styropianu lub folii bąbelkowej.

 

Na balkonie. W pojemnikach umieszczonych na balustradzie lub podwieszonych pod sufitem efektownie wygląda smagliczka ,,Snow Princess,, tworząca duże kule białych kwiatostanów, żółty uczep (Bidens), sunsatia (Nemesia) w kolorach żółci, bieli i mocnej czerwieni. Na zielone parawany chroniące przed nadmiernym słońcem, wiatrem i wzrokiem sąsiadów  najczęściej wybieramy pnącza jednoroczne, jak groszek pachnący ( Lathyrus odoratus), fasola ozdobna (Phaseolus), kobea pnąca ( Cobaea scandens) o dużych dzwonkowatych, fioletowych kwiatach. Pnącza wspinają się po podporach np. drewnianych kratach lub prostych, ale estetycznie drabinkach z grubego sznurka. Po sezonie wegetacyjnym usuwamy pędy, a na wiosnę siejemy lub sadzimy w świeżej glebie nowe rośliny. Wieloletnie pnącza mogące rosnąc w pojemnikach to powojniki (Clematis):,,Betty Corning,, , ,, Blue Light,, , ,,Błękitny Anioł,, ,  ,,Generał Sikorski,, i ,,The President,,. Bardzo odpornym pnączem jest winobluszcz pięciolistkowy,, którego liście jesienią przebarwiają się na jaskrawo czerwono,, a owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Na balkonie efektowną ozdobą mogą być owoce roślin użytkowych posadzonych w pojemnikach, np. stopniowo dojrzewający pomidor koktajlowy ,,Evita F1,, lub powtarzające owocowanie truskawki ,,Kent,, , ,,Ostara,, ,, Rapella,,.

 

Na parapecie okiennym. W tym miejscu zmieści się ładna skrzyneczka, dopasowana stylistycznie do okna. Mogą wylewać się z niej kaskady nowych długo kwitnących odmian werbeny z serii ,,Superbena,, ,,, Tapien,,, petunii ,,Veranda Yellow,,, ,,Merlot,, , a od strony zacienionej begonii ,,Belleconia Apricot Blush,, , Belleconia Soft Orange,,. Jeśli na parapecie posadzimy zioła (bazylie, tymianek, majeranek, oregano, estrogen, pietruszkę naciową) zawsze świeże, aromatyczne przyprawy będziemy mieć w zasięgu ręki.

 

Na tarasie. Wymienione rośliny sezonowe na balkon lub parapet okienny będą dobrze się czuły także na tarasie. Aby taras był dekoracyjny przez cały rok – w pojemnikach posadźmy dodatkowo karłowate iglaki: cyprysik groszkowy, ,,Nana Aureovariegata,, o złotych wałeczkowatych pędach ,, Sungold, sosna bośniacka ,,Schmidtii czy kosodrzewina ,,Ophir,,. Bardzo wolno rośnie także świerk biały ,, Laurin,, – zwarta, stożkowa odmiana oraz ,,Echiniformis,, o pokroju kulistym. Można ustawić osobno doniczki z roślinami różnej wielkości, tworząc mobilną kompozycje zmienianą co roku. Natomiast Ci, którzy lubią porządek i spokój, mogą posadzić klika roślin w większym pojemniku. W takich warunkach rośliny będą miały dobry mikroklimat, a gleba będzie dłużej wilgotna niż w małych doniczkach.

 

Na dachu. Oryginalna kompozycją dla właścicieli ogrodów są zielone dachy. Takie rozwiązanie możemy zastosować np. na dachu małej piwniczki częściowo zagłębionej w gruncie lub karmnika dla ptaków. Roślin rosną tu na warstwie wegetacyjnej ( mata wegetacyjna, podłoże), oddzielonej włókniną od warstwy drenażowej, np. z łamanego, nasiąkliwego kruszywa. Niezbędne jest jeszcze wcześniejsze położenie warstwy wodoszczelnej i termoizolacji. Metodą tą zazieleniamy dachy o nachyleniu do maksymalnie 30%. Obciążenie jest tu stosunkowo niewielkie. Rośliny mają mała warstwę gleby do dyspozycji (4-10cm grubości), więc idealnie na takie warunki są niskie odmiany rozchodników, rojników, macierzanek, a także rośliny ze środowiska stepowych traw – kostrzewa Gautiera, kostrzewa sina, szczotlicha siwa. Ogrody takie wymagają większej uwagi (głównie pielenia) jedynie do czasu powstania zwartego kobierca.