Winnice i gaje oliwne… Wiodące przez wzgórza jasne wstążki i dróg, rzędy smukłych cyprysów, urokliwe miasteczka w oddali. Malowniczy pejzaż Toskanii zapada w pamięci równie mocno jak smak regionalnego Chianti.

Radosny nastrój południa

Od wielu lat Toskania zniewala swoim pięknem każdego, kto choć raz zachwycił się jej urokiem. Kameralny klimaty wybudowanych przed wiekami miast i pełen słońca południowy krajobraz stanowi niewyczerpalną inspirację dla osób pragnących czerpać radość z codziennego życia. Wypełniona słońcem kraina oliwek, wina i zielonych wzgórz sprawia wrażenie miejsca, do którego nie dociera zgiełk całego świata. Wędrując wijącymi się drogami, spacerując wąskimi uliczkami, można na nowo odkryć urok prostych, zwyczajnych czynności. Toskania urzeka spokojem i pobudza wyobraźnię do snucia marzeń o własnym miejscu na świecie.

Własny kawałek Toskanii

Marzenie o swoim miejscu na Ziemie wcale nie musi być nierealne. Dzięki odpowiedniej aranżacji nawet niewielka przydomowa przestrzeń może stać się prawdziwym azylem, w którym wolno płynący czas pozwoli odzyskać siły i dobry nastrój. Doskonałą inspiracją do stworzenia takiego miejsca może być południowy klimat, niepowtarzalny krajobraz czy ponadczasowa architektura. Jak jednak uchwycić nastrój toskańskiej prowincji, nie dysponując bezkresną przestrzenią? Czym wypełnić brak stojących w równych rzędach cyprysów i kamiennej drogi ciągnącej się po horyzont? Jak się okazuje, nie jest to takie trudne. Zachowanym we wspomnieniach obrazom skapanych w słońcu Toskanii można z powodzeniem nadać realną formę we własnym ogrodzie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich materiałów, wykorzystanie naturalnych walorów miejsca oraz dopełnienie aranżacji dobrze komponującymi się dodatkami, jasny, pogodny taras, pachnący winem i ziołami pozwoli przywołać ulotny nastrój włoskiego Południa i stworzyć dla siebie własny kawałek Toskanii.

Słoneczny taras

Toskania to kraina słońca, zatem naturalne, ciepłe świtało powinno stać się elementem dominującym w otoczeniu naszego domu.

Toskańskie wspomnienia

  • Winnice biegnące wzdłuż stoków
  • Rzędny cyprysów i oliwne gaje
  • Domy z palonej cegły i kamienia
  • Oddalone miasta miasteczka
  • Aromatyczna kuchnia i wyborne Chianti

 

Przestrzeń pełna inspiracji

Charakterystyczny toskański krajobraz składa się z wielu elementów tworzących harmonijną całość. Winnice, gaje oliwne i rzędy cyprysów, które wskazują wędrowcom właściwy kierunek. Jasne drogi przecinające rozległe przestrzenia prowadzą przez kamienne bramy do domów zbudowanych z piaskowca, wapiennej skały lub palonej cegły…gdzie na dziedzińcach spotyka się dźwięki dobiegającej z otwartych okien. Wiele z tych elementów może współtworzyć przestrzeń każdego ogrodu. Ogromne ceramiczne donice i wazy idealnie uzupełniają toskański krajobraz stworzony przed wiekami. Rosnące wzdłuż alejek drzewka oliwne pozwalają cieszyć się prawdziwie włoskim klimatem

O czym szepcze taras

Od pierwszych promieni słońca pachnących aromatem parzonej kawy, aż po wieczór muskający skórę przyjemnym chłodem, taras wypełnia się melodia spleciona z szumu liści, ptasich śpiewów i naszych rozmów o wszystkim. Tańczące z wiatrem trawy powtarzając opowieści bezkresnych łąk, drzewa okrywają codzienny teatr cieni, a słowa płyną powoli, dopisując kolejne strony w księdze małych i dużych zdarzeń. Chwile spędzone na terasie, niezależnie od pory roku, napełniają nas radosna energią, dając jednocześnie poczucie ogromnego spokoju. Bo tu wszystko ma swój ustalony rytm podporządkowany ziemi i słońcu. Dlatego tak bardzo lubimy siadać na Tarsie i wsłuchiwać się w jego opowieść szeptaną w podmuchach wiatru.

I dom, i ogród

Wraz z nadejściem wiosny na tarasie przenosi się znaczna część codziennego życia – przy drewnianym stole odbywają się wspólne posiłki, rozmowy i nasze ulubione gry planszowe. Tutaj z laptopem lub teczką pełną zapisków, pracujemy, tu w biegu spokoju spędzany leniwie niedzielne popołudnia, a w ciepłe letnie wieczory zapraszamy znajomych. To najlepsze miejsce na pierwszą kawę, która tak fantastycznie smakuje w rześkim porannym powietrzu. Bez wątpienia taras jest integralną częścią naszego domu, jednak przestrzeń ta jest też nierozerwalnie związana z ogrodem. Bliskość roślin i kwiatów, odgłosy ptaków, powietrze zmieniające się wraz z panującą aurą – to wszystko nadaje tarasowi ogrodowy charakter. Aranżując to miejsce, chcieliśmy, by jak najlepiej łączyło funkcje mieszkania z naturalną, nieprzewidywalną i dziką przestrzenią.

Marzenia impresjonistów

Taras, zaskakujący niekończącym się bogactwem wrażeń, niesamowicie oddaje zmienność natury, którą w swych dziełach próbowali uchwycić francuscy mistrzowie malarstwa : Degas, Monet czy Renoir. Obserwowanie zmieniającej się rzeczywistości może być nie tylko natchnieniem do artystycznych poszukiwań, ale również doskonałą forma relaksu. Dzięki otwartej przestrzeni, nawet wypełniony rytmem codziennych zdarzeń taras nie powszechnieje, zachowując niezwykły urok świeżości. Siedząc na tarasie, możemy podziwiać zmieniający się rysunek cieni rzucanych przez drzewa i rośliny, dostrzegać barwy zakwitających roślin, cieszyć się odcieniami soczystej ziemi i na nowo odkrywać piękno detali. Nasz azyl pozwala naprawdę odpocząć od szumu ulic i gwaru rzucanych w pospiechu słów. Taras, zarówno rozgrzany promieniami południowego słońca, jak i ukryty w chłodnym cieniu rosnących wokół drzew, stał się spełnieniem marzeń o własnym kawałku świata.

Inspiracje prosto z Włoch

Fascynacja kultura regionu śródziemnomorskiego przejawia się w odwołaniach do wzorów hiszpańskich, greckich i włoskich. Nic dziwnego, skoro przydomowy ogród latem kojarzy się czasem sjesty, błogiego lenistwa, a także miejsce gwarnych spotkań przy wspólnym posiłku. Aranżując przestrzeń, chętnie sięgamy po naturalne motywy, a prowansalskie żółcienie i błękity coraz częściej goszczą w otoczeniu naszego tarasu.