Ostrokrzewy to  krzewy, które dobrze znoszą zanieczyszczenia miejskie i chętnie uprawiane są jako żywopłoty. W ogrodzie najefektowniej wyglądają posadzone w grupach.

Ostrokrzew zazwyczaj kojarzy nam się z krzewem o dekoracyjnych, ciemnozielonych, ostro zakończonych, niezrzucających na zimę liściach, ozdobionych od jesieni jaskrawoczerwonymi jagodami. Na świecie występuje około 400 gatunków ostrokrzewów. Są gatunki o owocach czarnych, liściach drobnych, gładko zakończonych, niektóre mają sezonowe liście.

W Anglii, a także w innych krajach anglosaskich stanowią tradycyjna ozdobę Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W Polsce najpopularniejszym to ostrokrzew kolczasty Ilex aquifolium, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W naturze występuje w postaci kilkunastometrowego drzewa. U nas rośnie zazwyczaj w formie krzewu, ale na terenach zachodnich, gdzie klimat jest łagodniejszy można spotkać jego formy drzewiaste.

Ostrokrzew kolczasty bardzo dobrze znosi częste przycinanie i dlatego chętnie jest uprawiany jako roślina żywopłotowa i do formowania różnych figur. Wymagają gleby dość wilgotnej i niezbyt ciężkiej. Dobrze rośnie także na glebach wapiennych. Preferuje miejsca  zanieczyszczone i suchość powietrza, szczególnie latem. Mimo że dobrze znosi zacienione stanowiska, lepiej rozwija się w słońcu. Ze względu na małą mrozoodporność należy go sadzić w miejscach osłonionych od wiatru. Są wrażliwe na niskie temperatury dlatego korzystniej jest sadzić wiosną. Na zimę watro je osłonić specjalną włókniną.

Ostrokrzewy są roślinami dwupiennymi, co oznacza, że na oddzielnych roślinach rozwijają się kwiaty żeńskie i męskie. Wiosną na osobnikach żeńskich pojawiają się białe małe kwiaty z których jesienią tworzą się dekoracyjne, nieduże, kuliste lub podłużne owoce w kolorach żółtym, czerwonym i granatowym. Owoce utrzymują się na gałązkach nawet przez całe zimę. Aby na krzewach pojawiły się owoce, należy posadzić na kilka krzewów żeńskich jeden krzew męski. Jeśli zależy nam na dekoracyjnych owocach, nigdy nie należy sadzić pojedynczych egzemplarzy.

Aby rośliny dobrze komponowały się w ogrodzie należy sadzić po klika sztuk w luźnych grupach. Najlepiej prezentują się w towarzystwie niskich krzewów m.in. bukszpanów, berberysów, ogników czy różaneczników. Korzystnie wyglądają obok wyższych krzewów: oczarów, klonu palmowego, dereni jak również z iglastymi np. wśród kosodrzewin, cisów i jałowców. Ostrokrzewy o ciemnozielonych błyszczących liściach są doskonałym tłem zarówno dla kwitnących wiosną roślin cebulowych, w tym szczególnie dla funkii. Ostrokrzewy nadają się do sadzenia w donicach, którymi można dekorować tarasy balkony jak również wnętrza pomieszczeń.