JAK ZAPROJEKTOWAĆ WŁASNE OCZKO WODNE

Oczko wodne jest ozdobnym zbiornikiem wodnym cieszącym się coraz większą popularnością. Nieodłączną częścią takiego akwenu wodnego są nasadzenia roślinne oraz ryby zdobiące nasze oczko wodne. Coraz częściej można spotkać je wkomponowane w architekturę budynków oraz domostw. Zazwyczaj taki zbiornik jest niewielki, nie przekraczający 30 m2, jednak spotkane są również takie, które wielkością osiągają nawet 1ha. Trzeba jednak pamiętać, iż oczko wodne nie jest stawem hodowlanym, spełnia on jedynie warunki ozdobne. Prawo budowlane jest bardzo przychylne przy budowie oczka wodnego, ponieważ do 30 m2 takiego zbiornika nie trzeba tworzyć projektu budowlanego. Najbezpieczniej jest budować na płaskim terenie,  przypadku chęci budowania oczka w stromej przestrzeni należy zasięgnąć pomocy specjalisty.

Ważne aby podczas planowania oczka wodnego pamiętać, iż ryby które zasiedlimy w nim będą się rozmnażać i trzeba stworzyć im odpowiednio duże miejsce bytu, a każda z zasadzonych roślin potrzebuje odpowiednio dużo miejsca aby rosnąć. W przypadku niewielkiej ilości miejsca w ogrodzie należy dobrze przemyśleć ilość i gatunek roślin oraz zasięgnąć porady specjalisty przy doborze ryb. Głębokość oczka wodnego jest zależna od tego, czy chcemy hodować jedynie rośliny czy też marzymy o posiadaniu w takim zbiorniku ryb. Przy wyborze ryb i roślin bardzo ważne jest dostosowanie głębokości zbiornika do gatunku. Jeśli chcemy hodować konkretną odmianę rośliny lub gatunek ryby, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o jej warunkach bytu.

Przy budowie należy wiedzieć, że nie można zastosować zbyt stromego nachylenia brzegu oczka w stosunku do pełnego dna. Jeśli tak by zrobiono, rośliny nie będą miały możliwości utrzymać się na posadzonym miejscu ponieważ kąt nachylenia będzie za duży. W celu obsadzenia stromych zboczy stosuje się maty kokosowe. Umożliwiają one roślinom optymalne ukorzenianie się. Najbardziej strome odcinki obsadzane są roślinami na specjalnych kieszeniach jutowych. Kieszenie takie należy najpierw obciążyć np. za pomocą dużych kamieni, a następnie osadzić w nich rośliny.

                Przy budowie oczka nie należy zapomnieć o filtrze, który jest nieodzowną częścią tego typu akwenu wodnego. Istnieją dwa rodzaje najlepiej sprawdzających się filtrów w tego typie zbiorników.  Pierwszy z ich to  filtr ciśnieniowy,  jest on praktycznie w całości zakopywany w ziemi, woda transportowana jest do zbiornika pod ciśnieniem. Jest to  fantastyczne rozwiązanie, gdy zależy nam na zasilaniu strumienia lub kaskady. Filtry te najlepiej sprawdzają się przy małych lub średnich oczkach wodnych. Innym filtrem jest  filtr przepływowy, który  montowany jest w przypadku oczek wodnych średniej i dużej wielkości lub stawów z karpiem Koi. Umieszczane są one ponad lustrem wody przy brzegu oczka wodnego lub ponad strumieniem , aby woda spływała z powrotem do stawu grawitacyjnie. Wspaniałym dodatkiem do filtrów jest innowacyjny system oczyszczający Clear Water System, zapewnia on usuwanie mułu z dna oczka wodnego. Ten nowatorski sterownik przez cały rok kontroluje temperaturę wody i samoczynnie uruchamia  lampę UVC oraz zintegrowaną pompę do usuwania mułu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o oczyszczanie stawu własnoręcznie.

Odpowiednio dopasowany system filtracyjny najlepiej zaplanować już podczas budowy oczka wodnego, wówczas filtr oczyszczający wodę można zaprojektować tak, aby jednocześnie zasilał przykładowo strumyk w naszym akwenie. Na wybór odpowiedniego filtra wpływ ma również gęstość zarybienia, ponieważ im więcej ryb jest w oczku, tym większe jest wytwarzanie substancji odżywczych dla glonów itp. i tym większą wydajność powinien mieć filtr, ze względu na to, że odchody zwierząt oraz resztki karmy stanowią obciążenie dla każdego ekosystemu. Gdy wybierze się odpowiednią kombinację pompy, filtra i lampy UVC, zwrócić trzeba uwagę na to, by średnica węża była możliwie duża. Dzięki temu można zapobiec niepotrzebnym stratom wydajności w skutek tarcia wody. Ogromnie ważne jest również usytuowanie pompy filtracyjnej, należy ją umieścić możliwie głęboko oczka wodnego, tak aby jak najlepiej mogła oczyszczać dno zbiornika wodnego.

Najlepszy materiał do wykładania podłoża oczka wodnego jest Geomembrana EPDM. Jest to guma syntetyczna, jej arkusze są łączone w fabryce jeszcze przed wulkanizacją, tak aby ograniczyć ilość łączeń. Należy jednak pamiętać, iż mają one określone maksymalne wielkości, najlepiej poznać je przed zaplanowaniem oczka. Materiał ten posiada elastyczność ponad 400%, fantastycznie współgra z ruchem wody oraz podłoża. Jest również niewiarygodnie odporny na uszkodzenia kamieniami bądź korzeniami roślin. Należy również zastosować geowłóknine do wyłożenia wykopu w celu dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podsumowując, przy decyzji na budowę oczka wodnego najpierw należy ocenić możliwą powierzchnię do budowy na działce, zastanowić się nad jego przeznaczeniem oraz ze spokojem i przemyśleniem zaprojektować je. Przy doborze roślin i ryb nie należy zapomnieć o poradzie specjalisty lub o naukowej lekturze. Jednak najważniejsze jest to, aby w pełni cieszyć oczy  z powstałego już oczka wodnego w naszym ogrodzie.

Oczko wodne