Pobieranie składników pokarmowych u roślin odbywa się przede wszystkim za pomocą korzeni. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o prawidłowym rozwoju roślin, jest odpowiednie zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe (zwłaszcza w obrębie strefy korzeniowej). Jeśli podłoże nie zostało uzupełnione w składniki pokarmowe przed posadzeniem roślin, po kilku tygodniach, możemy obserwować niedobory składników, (np. chlorozy, zniekształcenia lub zamieranie liści).

         Zastanawiając się nad zapewnieniem odpowiednich składników pokarmowych dla roślin kwitnących, pierwsze skojarzenie to niewielka ilość azotu i zwiększona ilość fosforu i potasu. Azot jest makroelementem, który decyduje o wzroście wegetatywnym. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy go wykluczyć w przypadku roślin kwitnących. Składnik ten jest niezbędny dla wszystkich roślin, jeśli chodzi o rośliny kwitnące to ilość azotu, jaką stosujemy powinna być zmniejszona, ale nie zupełnie ograniczona.

         Rośliny kwitnące, zwłaszcza uprawiane w pojemnikach na tarasach i balkonach w czasie intensywnego wzrostu powinny być systematycznie podlewane i nawożone. Poszczególne składniki powinny być dostarczone w odpowiednich proporcjach i w niedużych dawkach. Do częstego nawożenia warto zastosować nawozy płynne, które można połączyć z podlewaniem.

         Na rynku istnieje szeroka gama nawozów wieloskładnikowych zawierających makro- i mikroskładniki doskonale nadających się do dokarmiania w połączeniu z nawadnianiem. Produkty te charakteryzują się dobrą rozpuszczalnością lub są dostępne w formie roztworów.

         Ogromną zaletą takiego sposobu nawożenia jest możliwość szybkiego uzupełnienie niedoborów. Stosując dokarmianie połączone z nawadnianiem należy pamiętać, aby odpowiednio rozcieńczyć nawóz, w przeciwnym razie możemy spowodować zniszczenie rośliny.

          Można zminimalizować ilość zabiegów nawożenia dzięki zastosowaniu nawozów o spowolnionym działaniu.       Nawozy o kontrolowanym czasie uwalniania składników to granulki nawozu mineralnego otoczkowane za pomocą specjalnych materiałów. Każda granulka zawiera odpowiednio wyselekcjonowany skład, który odpowiada potrzebom poszczególnych grup roślin. Czas uwalniania składników określany jest w miesiącach, np. 3-4, 5-6 i jest uzależniony od wysokości temperatury. Wysokie temperatury sprzyjają szybszemu uwalnianiu się składników.

         Nawozy o spowolnionym działaniu można stosować pod wszystkie rośliny, w większości przypadków wystarczy jedna aplikacja nawozu w czasie sezonu wegetacyjnego. Związki mineralne zawarte w granulce uwalniają się stopniowo w czasie wegetacji, w miarę jak zostają pobrane przez korzenie rośliny. Dodatkowym plusem stosowania takich nawozów, jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zbyt dużego stężenia nawozów w roztworze glebowym.

mgr inż Ewelina Wojciechowska