Powitanie wiosny w ogrodzie

 

Nareszcie zawitała do Nas wiosna! Choć jej zadomowienie się następuje bardzo powoli, to dla większości z Nas sam fakt, że widok śniegu jest już tylko wspomnieniem – bardzo pokrzepia… Po niezwykle długiej zimie – trwającej w zasadzie od początku grudnia – przez kolejne cztery miesiące zmagaliśmy się z ujemnymi temperaturami, śniegiem i co najgorsze – z dużym zachmurzeniem, które pogarszało nasze samopoczucie.

Na szczęście ten okres mamy już za sobą, a przed nami kilka najmilszych chwil w roku, gdy będziemy z radością obserwować jak przyroda budzi się do życia – na powierzchni trawników tworzą się już kwitnące dywany białych, żółtych i fioletowych krokusów, a z gleby zaczynają się wyłaniać tulipany, a także szafirki, które za chwilę rozpoczną kwitnienie i stworzą kolorowe dywany na rabatach. Do życia budzą się także liliowce, które jednocześnie dają nam nadzieję, że gdy rośliny cebulowe przekwitną, w naszych ogrodach nie będzie królowała wyłącznie zieleń, lecz pojawią się także inne barwy.

Jeśli nie posiadamy w swoim ogrodzie krokusów lub innych roślin wcześnie zakwitających, a nie możemy się doczekać kwitnących roślin – dobrym rozwiązaniem jest posadzenie bratków, które już kwitną i jednocześnie są wytrzymałe na niewielkie przymrozki, mogące występować do 15 maja. Dzięki temu nasz ogród stanie się weselszy i kolorowy, a my w sympatyczniejszym otoczeniu będziemy mogli przystąpić do pozimowych prac porządkowych.

Jakie to prace? Przede wszystkim należy usunąć wszelkiego typu materiały i kopczyki zabezpieczające rośliny przed przemarznięciem. Ważne jest także usunięcie zeszłorocznych liści, które znajdują się na trawniku, a także rabatach. Nie można również zapomnieć o trawach, które ozdabiały nasze ogrody jesienią. Aby następna jesień upłynęła również pod znakiem kwitnących traw, należy teraz zapewnić im należytą regenerację, polegającą na bardzo krótkim przycięciu wszystkich liści.

W najbliższych dniach ogród wymaga szczególnej opieki… jednakże po tak długiej zimie wydaje mi się, że wszyscy z chęcią wyjdą do swoich ogrodów, a prace w nim wykonywane potraktują, jako miłe rozpoczęcie aktywnego okresu wiosenno-letniego.

Wiosna 2013