Każdy z nas ma inne oczekiwania w stosunku do swojego ogrodu. Jedni chcą, aby został stworzony w określonym stylu np. japońskim. Dla innych ważne jest, aby nie wymagał wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a jeszcze inni marzą o tym, aby w ich zakątku można było poczuć nutkę romantyzmu.

Niektóre ogrody do uzyskania docelowego efektu potrzebują dużych nakładów pracy, inne sporych nakładów finansowych. Na szczęście są również takie, które po wprowadzeniu kilku prostych elementów zmienią swój klimat i zostaną w inny sposób postrzegane przez ludzi.

Takim przykładem są ogrody o charakterze romantycznym, które do stworzenia swojego melancholijnego charakteru potrzebują tylko kilku prostych elementów.

Jednym z nich jest dobór odpowiedniej roślinności – na przykład lawendy, która swoim wylądem podczas kwitnienia, a przede wszystkim zapachem pozwoli się wyciszyć, jak również cieszyć się chwilą odprężenia w otoczeniu zieleni.

Aby zachęcić osoby przebywające w ogrodzie do dłuższego pozostania w nim, należałoby ustawić w którymś z zakątków ławkę – najlepiej drewnianą, bądź metalową, która wtopi się w otoczenie i dodatkowo skusi nas do wypróbowania jej, co jednocześnie będzie równało się z dłuższym pozostaniem w ogrodzie.

Dzięki wykorzystaniu zaproponowanych wcześniej elementów, stworzymy sielską atmosferę, która stanie się swego rodzaju azylem, w którym z chęcią zagościmy po ciężkim dniu, aby w ciszy i spokoju nabrać sił.

Magdalena Majchrzycka

romantyzm w ogrodzie