Rośliny bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż, warto więc pomyśleć o dekoracji  naszego mieszkania w tym okresie. Do przystrojenia można wykorzystać wiele kwitnących w tym czasie roślin.

Najpopularniejszą roślina w okresie Bożego Narodzenia jest wilczomlecz piękny, zwany potocznie  gwiazdą betlejemską. Oprócz niego jest wiele innych roślin, które z powodzeniem mogą gościć w naszych domach  i które mogą pełnić rolę kwitnących ozdób w tym szczególnie wyjątkowym dla nas okresie.

Wilczomlecz piękny bo tak nosi fachowo jego nazwa swoje korzenie bierze z Meksyku z początku XIX w. gdzie został opisany przez R.Poinsett’a. Na jego cześć nazwano go poinsecją, która to nazwa obok gwiazdy betlejemskiej funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Charakterystyczną cechą tej rośliny są przepięknie wybarwione liście podkwiatkowe, które tworzą kryzę w kształcie gwiazdy. Dostępne są odmiany o przykwiatkach różowych, białych, czerwonych i żółtych. Pojawiły się także okazy z nakrapianymi lub pofałdowanymi przykwiatkami. Gwiazda betlejemska preferuje pomieszczenie ciepłe, wymaga regularnego podlewania i zraszania, najlepiej wodą o temperaturze pokojowej. Źle znosi przeciągi i i jest wrażliwa na zimno. Przy zakupie najlepiej brać pod uwagę te poinsecje, które stoją z dala od drzwi kwiaciarni. Roślina ta należy do długowiecznych, która przez wiele lat może cieszyć nasze oczy. Sztuka przywracania do poprzedniego blasku jest trudna i pracochłonna. Aby ujrzeć ją w pełnej krasie, należy przechowywać ją przez co najmniej przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Nawet lekkie światło może uniemożliwić jej wypuszczenie pięknych, kolorowych listków podsadki.

Grudnik, zwany także kaktusem bożonarodzeniowym, pochodzi z Brazylii, gdzie rośnie jako epifit na drzewach i skałach. Pędy są silnie spłaszczone i zbudowane z charakterystycznych członów. Na końcu dojrzałych członów wyrastają piękne kilkucentymetrowej długości kwiaty barwy czerwonej, białej i różowej. Grudnik jest sukulentem, gromadzący wodę w pędach, dlatego nie należy przesadzać z podlewaniem. Zalewanie jest częstą przyczyną zrzucania pąków kwiatowych. Najlepiej czują się na parapetach okiennych od strony wschodniej lub północnej. Od kwietnia nawozimy go nawozem zawierającym dużo azotu po to aby roślina obficie wytwarzała liście.

Ciemiernik, roślina która według legendy wyrosła z łez ubogiego pasterza podążającego do Betlejem. Pasterz płakał bo nie posiadał nic, co mógłby ofiarować Dzieciątku. Z jego łez wyrosły kwiaty, piękne jak róże, stąd ciemierniki nazywane są różami Bożego Narodzenia. Należy pamiętać, że ciemiernik to roślina trująca i bezpośrednie spożycie może być przyczyną zatrucia. Lubią miejsca ciepłe, zaciszne i osłonięte przed wysuszającymi zimowymi wiatrami. Konieczne jest dbanie o utrzymanie stałej umiarkowanej wilgotności gleby. Raz do roku rośliny należy zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Begonia wyniosła, zwana także zimową. Znane są odmiany o barwie kwiatów białej, żółtej, pomarańczowej, różowej i czerwonej. Najobficiej kwitnie w umiarkowanie ciepłym mieszkaniu. Podlewanie również powinno być umiarkowane, ale jednocześnie regularne.

Cyklamen perski, w sprzedaży pojawiają się jesienią i zimą. U licznych odmian kwiaty różnią się wielkością. Uprawiane są zarówno odmiany miniaturowe, jak i wielokwiatowe, w kolorach białym, różowym i czerwonym. Cyklameny preferują pomieszczenia umiarkowanie ciepłe. Zbyt wysoka temperatura powoduje skracanie okresu kwitnienia. Podlewamy umiarkowanie, tak aby woda nie dostawała się na  widoczną nad powierzchnią podłoża bulwę, gdyż powoduje to zagniwanie liści i kwiatów.

Golteria pełzająca, to krzewinka, która kilka lat temu wzbogaciła runek roślin ozdobnych. Wcześniej oferowana była jako roślina ogrodowa ale z czasem zaczęła gościć w naszych mieszkaniach. Dorasta do około 15 cm wysokości. Charakterystyczną ozdobą tej rośliny są owoce, które w miarę dojrzewania czerwienieją czyniąc z niej oryginalną bożonarodzeniową ozdobę. Owoce pomimo że nie są zbyt smaczne są jednak jadalne. Wiosną golterię możemy przesadzić do ogrodu, zapewniając jej kwaśne podłoże.

Kalanchoe Blossfeld, przywędrowała do nas z górskich lasów deszczowych Madagaskaru. Dostępne są odmiany o pojedynczych lub pełnych kwiatach, barwy białej , żółtej, różowej, czerwonej w różnych odcieniach. Kalanchoe jest sukulentem gromadzącym wodę w soczystych liściach, dlatego też rośliny podlewane są umiarkowanie. Najdłużej kwitną w mieszkaniach umiarkowanie ciepłych.