Rośliny jednoroczne stanowią grupę roślin ozdobnych zaliczanych do zielnych. Od roślin dwuletnich różnią się tym, że ich cykl rozwoju przebiega przez jeden sezon wegetacyjny, dlatego potrzebują  one więcej naszej uwagi, poświęcenia i zaangażowania aby przez krótki czas mogły ukazać swoje piękno. Rośliny jednoroczne wymagają najczęściej słonecznych stanowisk, podłoża piaszczysto – gliniastego, stanowią bogate uzupełnienie pustych miejsc w ogrodzie i balkonie. Powszechnie stosowane są w przydomowych ogrodach, działkach, balkonach, niezastąpione w obsadzaniu pojemników. Rośliny te znalazły szerokie zastosowanie w urządzaniu terenów zielonych, świetnie nadają się także na kwiaty cięte. 

Kwiecień to czas wysiewu roślin jednorocznych takich jak: nagietek, lobelia, lwia paszcza, cynia, aksamitka, begonia, gazania, celozja, szałwia itp.

Lobelia – od kilku lat lobelia robi karierę w naszych ogródkach, głównie na jej ciemnoniebieskie kwiaty. Ale istnieją także odmiany o barwach białych, jasnoniebieskich i różowych. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowisko, wysiew nasion do doniczek lub inspektów na przełomie stycznia lub litego natomiast do gruntu jako młode rośliny sadzimy w połowie kwietnia lub początku maja. Doskonale nadaje się na obwódki i rabaty, sadzimy je w grupach, świetnie komponuje się z żurawką amerykańską, krwawnicą, bergenią. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Lobelia to kwiat bardzo wrażliwy na mróz.

Lwia paszcza – roślina jednoroczna, posiadająca kwiaty zazwyczaj koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego, białego, niebieskiego lub ciemno różowego. Wysiew  nasion w marcu do pojemników lub w kwietniu do gruntu. Atrakcyjna, długo kwitnąca roślina do wiszących pojemników, skrzynek balkonowych i jako roślina okrywowa. Uprawiana na kwiat cięty, skrzynek balkonowych i jako roślina okrywowa. Kwitnie od czerwca do października.

Cynia – roślina jednoroczna, jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych, nadająca się na kwietniki, grupami na rabaty a także do zapełnienia pustych miejsc wśród bylin. Cynie lubią stanowisko słoneczne, podłoże żyzne, ciepłe i lekko wilgotne. Wysiew nasion odbywa się w marcu do inspektu lub w kwietniu do gruntu. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Niskie odmiany najlepiej stosować jako obwódkę i na pojemniki natomiast wysokie odmiany na kwiaty cięte.

Aksamitka – to bardzo popularne kwiaty w naszym kraju, Aksamitki, to jedne z najmniej wymagających roślin ozdobnych, które bardzo dobrze znoszą suszę i upały. Nie mają wygórowanych wymagań, co do gleby i rosną nawet w jałowej glebie, choć mają wówczas uboższe kwitnienie. Najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, ale również dobrze znoszą półcień. W uprawie, musimy zwracać uwagę na to, aby nie przenawozić zwłaszcza azotem, który powoduje, że rośliny stają się zbyt wybujałe a konsekwencją jest słabsze kwitnienie. Mają one wszechstronne zastosowanie. Uprawiane są jako rośliny obwódkowe, okrywowe, kwietnikowe, poza tym stosowane są do obsadzenia pojemników na  balkonie, mis i wszelkich pojemników. Odporność na suszę pozwala na umieszczenie tych roślin w większych ogródkach skalnych, stanowią piękny element dekoracyjny każdego ogrodu czy działki i bardzo dobrze się prezentują zarówno pojedynczo jak i grupowo. Kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Sąsiedztwo aksamitek wpływa korzystnie na inne rośliny ze względu na zapach, który odstrasza szkodniki glebowe (nicienie).

Begonia – to bardzo popularny gatunek roślina ozdobnych, pochodzących z Brazylii, lubi słoneczne stanowiska, wymaga gleby próchniczej i żyznej o odczynie kwaśnym. Źle znosi wietrzne i wilgotne warunki, słabo kwitnie w  chłodne i mokre lata. Trudno jest otrzymać rośliny z wysiewu dlatego proponujemy nabyć już gotowe sadzonki. Kwiaty te nadają się na pojemniki balkonowe, skrzynie, misy czy na cmentarze. Kwitnie od czerwca do października, uprawiana także w warunkach domowych, gdzie kwitnie prawie cały rok.

Gazania – popularna roślina jednoroczna, stosowana do ozdoby na rabaty lub kwiaty cięte, pięknie prezentuje się w połączeniu z innymi rodzajami kwiatów. Wielu ogrodników ceni sobie gazanie za swoją niecodzienność i niepowtarzalność, dlatego z powodzeniem hodują je w swoich ogrodach i skalnikach, gdzie najlepiej można podziwiać ich urodę. Wymaga gleby żyznej i miejsca nasłonecznionego. Pielęgnacja gazanii polega na nawożeniu i podlewaniu rośliny. Kwitnie przez cały okres kalendarzowego lata oraz jesieni, aż do pierwszych przymrozków.

Celozja – roślina jednoroczna, doskonale nadaje się na rabaty kwiatowe. Można ją z powodzeniem hodować w doniczkach oraz na kwiat cięty. Po zasuszeniu mogą nie tracić swojej naturalnej barwy przez kilka lat. Źle rośnie w zadymionych miejscach, takich jak drogi, okolice kopalni lub inne zanieczyszczone miejsca. Bardzo dobrze pasuje na klomby. Kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów. Wymagają żyznej gleby, lekkiej. Stanowisko powinno być słoneczne. Należy ją podlewać umiarkowanie. Miejsce sadzenia powinno być osunięte od wiatru, najlepiej jakieś zaciszne miejsce. Celozja jest rośliną ciepłolubną, dlatego najmniejszy przymrozek może ją zniszczyć.

Żeniszek– jest rośliną zielną. Charakteryzuje się tym, że kwitnie przez całe lato. Jego kwiaty są koloru niebiesko-fioletowego. Czasami występują o kolorze białym, a nawet różowym. Bardzo dobrze rosną na każdej glebie, ale najlepiej dla nich jest, aby grunt był żyzny, a stanowisko dobrze nasłonecznione. Kwitną wtedy znacznie obficiej. Pielęgnacja żeniszków jest dość ważna. Trzeba je regularnie podlewać, gdyż lubią mieć dużo wody. Stosuje się je do otaczania kwietników. Świetnie wyglądają jako tzw. dywany kwiatowe. Można je także sadzić w skrzynkach na balkonie. Roślina kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków.

Rośliny jednoroczne

Sylwetki roślin


Wizualizacje


Drewutnia


wędzarnia z grillem i piecem chlebowym