Rośliny zimozielone stają się widoczne dopiero zimą, gdy z typowych roślin liściastych opadną ostanie liści. Wówczas na gałęziach drzew zimozielonych wciąż jeszcze zachowują się zielone igły, liście bądź łuski
Rośliny wiecznie zielone zachowują swoje igły przez cały rok, ale to nie znaczy, że mają je na stałe. Tracą je stopniowo w ciągu całego roku, w przeciwieństwie do drzew liściastych, które zrzucają je jednocześnie, każdej jesieni.Do wiecznie zielonych należy ogromna większość iglaków, różaneczników, pierisy, mahonia, ostrokrzewy, bluszcze, liścienie, trzmieliny, wrzosy, wrzośce i laurowiśnia. Zimozielone krzewy oraz iglaki są najchętniej wykorzystywane do tworzenia żywopłotu i szpalerów. Rośliny te w mieszanym zbiorowisku roślinnym – w naturze bądź w ogrodzie – dają cień przez cały rok. Są one również osłoną dla odmian bardziej wrażliwych, dzięki całorocznemu ulistnieniu, które chroni przed wiatrem i śniegiem.
Czar zielonych igieł
Grupę roślin zimozielonych, których ozdoba są liście w formie igieł oraz szyszki, stanowią iglaki, a właściwie roślin nagozalążkowe. Nie tracą one igieł jesienią, poza takimi wyjątkami modrzew, cypryśnik, metasekowja. Kiedy drzew i krzewy liściaste zgubią jesienią liście i przestają być ozdobą, do głosu dochodzą właśnie one, wraz ze swoją różnorodnością pokrojów, wielkości i barw. Kompozycje z iglaków małych, dużych, smukłych, kulistych, rozesłanych czy płożących oraz z innych roślin zimozielonych dodają oryginalności każdemu ogrodowi. Szacuje się, że w krajowych szkółkach produkuje się i sprzedaje około 1000 gatunków i odmian roślin iglastych. Chętnie kupujemy i sadzimy w ogrodach, gdyż, mimo że kompozycje złożone z iglaków mogą być kosztowne w zakupie, wymagają niewielkich nakładów pracy przeznaczonej na pielęgnację. Karłowe iglaki, zimozielone byliny i krzewy sprawdzają się świetnie w uprawie pojemnikowej na balkonach i tarasach. Prezentują się wspaniale przez cały rok, są odporne na mrozy i niekłopotliwe w codziennej pielęgnacji. Iglakami związanymi trwale z naszym krajobrazem są sosny. Są to jedne z ważniejszych drzew lasotwórczych na półkuli północnej. W naszych parkach i ogrodach występuje kilkaset odmian sosen o różnej sile wzrostu, barwie igieł i pokroju. Sosny są o tyle wdzięcznymi roślinami do uprawy, że odporne na suszę i niewymagające co do podłoża.
Umiejętna kompozycja
Ogród obsadzony iglakami i roślinami zimozielonymi wcale nie musi być monotonny i smutny. Trzeba umiejętnie skomponować różne pokroje, wysokości roślin i połączyć je z roślinami o liściach opadających. Ilość poszczególnych typów roślin, tj. tych zimozielonych i tych, które zrzucając liście, jest kwestią gustu, zamiłowania i własnego poczucia ładu. Należy jednak wiedzieć, z jaką rośliną mamy do czynienie, jak się ona zmienia w ciągu roku, jak będzie wyglądać za kilkanaście lat, jakie mam wymagania siedliskowe, i czy jest trudna w uprawie. Rośliny zimozielone nie są bowiem takie same przez cały rok : niektóre zimą zmieniają kolor igieł z zielonego na żółty ( sosna górska "Ophir" i "Wintergold") , zupełnie brązowieją, jak odmiany żółtych jałowców i mikrobioty, a liście jeszcze innych, z zielonożółtych czy zielonobiałych robią się czerwone.
Ziomozielone
2011
2013 budowa grilla z wędzarnią
2013 wiosna
2012 lato
2014 wiosna
2015 wiosna