Róża – królowa ogrodów.

Róża, znana od setek lat ogrodnikom i miłośnikom roślin z pięknego kształtu, barw i urzekającego zapachu kwiatów. Uważane są za rośliny szlachetne, kiedyś sadzone przy królewskich ogrodach i świątyniach, teraz idealnie nadają się nie tylko do dekoracji wnętrz ale i do przestrzeni otwartej.

Róże (Rosa) to około 200 różnych gatunków krzewów o zdrewniałych pędach, o różnym pokroju. Wszystkie róże naturalnie występują na półkuli północnej, zwłaszcza w klimacie umiarkowanym.

Bogactwo gatunków…

…Ze względu na siłę wzrostu i zastosowanie dzielimy je na pięć grup :

Róże wielkokwiatowe – Krzewy o wysokości od 0,5 do 1,5 m. Już przed kwitnieniem są ozdobą ze względu na swoje duże pąki o pięknych kształtach, rozwijające się w ogromne kwiaty o przeróżnych barwach. Grupa ta jest najliczniejszą i najcenniejszą grupą odmian stosowaną do ogrodów i na kwiaty cięte.

Róże rabatowe – Krzewy niższe od róż wielkokwiatowych. Silnie się krzewią oraz obficie kwitną od wiosny aż do późnej jesieni. Są wytrzymałe na niskie temperatury, długowieczne i bardziej odporne na choroby.

Róże pnące – Krzewy o długich pędach, obficie kwitnących, dorastających do 6-8 m. Nie mają organów czepnych, należy je przywiązywać do podpór. Są piękną ozdobą ogrodowych altan, pergoli i trejaży.

Róże pienne – Są to krzewy odmian szlachetnych wyprowadzone w formie drzewka. Powstają w wyniku szczepienia na specjalnie wyprowadzonych pionowo pędach.

Róże okrywowe – Silnie się krzewią tworząc zwartą okrywę z pędów i liści, kwitną ponadto bardzo obficie i stosunkowo długi okres.

Róże miniaturowe – Delikatne, niskie krzewy o małych kwiatach i drobnych liściach. Wrażliwe na niskie temperatury więc mają szerokie zastosowanie przy dekoracji wnętrz.

 

Wybierając miejsce do posadzenia…

…trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że wymagają stanowisk słonecznych, miejsc przewiewnych ale nie narażonych na zbyt silne działanie wiatru, ponadto należy sadzić je w odstępach, tak aby każdy krzew miał wokół siebie nieco wolnej przestrzeni, w razie zmoczenia deszczem, liście w ten sposób szybciej będą schły dzięki czemu będą mniej podatne na choroby grzybowe. Ważne jest także dobrze przygotowane,spulchnione aż na głębokość ok. 60 cm podłoże, piaszczysto-gliniaste z dodatkiem minerałów organicznych, żyzne, o pH ok.6.5. Na glebach suchych warto zainstalować system nawadniania kropelkowego lub przy podlewaniu ręcznym lepiej podlewać rzadziej a bardziej obficie.

Sadzić je można właściwie w każdym momencie sezonu, nawet w środku lata.


W momencie zakupu…

…ważne jest także, abyśmy wybierając krzewy zwrócili uwagę na kilka elementów. Róża powinna mieć przynajmniej dwa silne, nieuszkodzone pędy o średnicy ok. 7-8 mm, dobrze rozkrzewione. Trzeba też dokładnie przyjrzeć się pędom – wszelkie przebarwienia i plamy na nich mogą być oznaką choroby.


Kiedy mamy już róże w ogrodzie…

…należy poświecić im trochę czasu a 'odwdzięczą się' nam bogactwem kwiatów. Przede wszystkim usuwajmy regularnie przekwitające kwiaty wraz z szypułkami lub nawet nieco dłuższym fragmentem pędu. Pobudza to rośliny do wydawania kolejnych pąków. Poważniejsze zabiegi pielęgnacyjne czekają nas jesienią, kiedy to trzeba krzewy zabezpieczyć przed ewentualnymi mrozami obsypując nasady pędów kopczykami z ziemi i przykrywając je dodatkowo materiałem izolującym(liśćmi, słomą bądź materiałem syntetycznym zakupionym w sklepie ogrodniczym).

Wiosną należy je porządnie przyciąć, po minięciu niebezpieczeństwa mrozów, a więc – zależnie od pogody – na początku lub w połowie marca.

Odradza się zdecydowanie stosowanie folii do zabezpieczania róż przed mrozem, bowiem nie dopuszcza ona powietrza, co może doprowadzić do zamierania pędów i pękania kory oraz do rozwijania się chorób grzybiczych.
Idealnym materiałem do okrywania roślin jest włóknina, którą można nabyć w każdym dobrym sklepie ogrodniczym. Okrycie takie jest lekkie, częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło.

 

Szerokie zastosowanie…

… ze względu na bogactwo grup odmianowych znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodach przydomowych czy parkach, ale coraz powszechniejsze są w zieleni miejskiej – przede wszystkim odmiany okrywowe, silnie krzewiące się tworząc szczelną okrywę z pędów i liści, zapobiegając tym samym wyrastaniu chwastów. Najlepiej jednak sadzić je w grupach, w różnych odmianach tworząc ciekawą barwną kompozycję. Nadają się też idealnie na dominantę rabaty bądź jako pnącze przy małej architekturze ogrodowej takiej jak pergola, altana czy trejaż.

 

Biorąc pod uwagę niebagatelne zalety róż, bogactwo odmian różniących się nie tylko barwą ale i pokrojem rośliny oraz ich szerokie zastosowanie sprawia, że każdy z nas na pewno znajdzie w swoim domu czy ogrodzie idealne dla nich zastosowanie.

 

Honorata Gurzyńska

 

 

róże