Przed zimną musimy zadbać nie tylko o rośliny ale także o glebe i przydomowe stawy. Sezon warto zakończyć także porządkami z narzędziami ogrodowymi. Po wykonaniu wszystkich prac należy je oczyścić i zabezpieczyć przed wilgocią i mrozem, aby wiosną były sprawne i gotowe do użycia.

Z myślą o wiośnie

Wrzesień, październik i listopad to miesiące gdzie w sklepach ogrodniczych i centrach pojawiając się rośliny, tzn.  z gołymi korzeniami. Są to najczęściej drzewa liściaste – ozdobne i owocowe, a także gatunki krzewów, tych popularnych , które łatwo się przyjmują. Warto jest pomyśleć o zakupie i posadzeniu roślin, które uprzyjemnią nam czas w wiosenne i letnie miesiące w następnym roku.  Październik to najlepszy czas na sadzenie róż, cebuli tulipanów, hiacyntów, narcyzów a także kłączy konwalii.

Zalecamy aby sadzenie drzew i krzewów z gołymi korzeniami wykonywać od połowy października do połowy listopada. Rośliny te straciły liście, wiec nie są narażone na utratę wody jak w sezonie. Sadzonki z gołymi korzeniami są tańsze, więc możemy je kupić w takiej formie jeśli potrzebujemy ich więcej np. na żywopłot. Sadzenie powinno odbywać się w pochmurne i mgliste dni, nie należy tego robić w słoneczne i przy dużym wietrze.

Jesień to także dobra pora na sadzenie roślin cebulowych, zimę spędzają w gruncie, gdzie prawidłowo się rozwijają i pięknie kwitną w sezonie. Miejsce na którym posadzimy gatunki bardzo wrażliwe np. lilie czy narcyzy, dobrze jest okryć korą lub torfem a z nadejściem większych mrozów dodatkowo osłonić stroiszem i gałązkami iglastymi. Rośliny kwitnące wczesną wiosną dobrze jest osłonić plastikowymi lub metalowymi koszyczkami, które chronią roślinę przed szkodnikami.

Co robić z liśćmi

Liście, które spadną z drzewa  trzeba zmieść z trawnika – inaczej trawa pod nimi zgnije przez zimę i wiosną murawa będzie wyglądać jak poplamiony dywan. Usuwamy je również z iglaków, bo oblepione nimi gałązki po pewnym czasie pokryją się żółtymi plamami.

Zdrowe liście klonu, topoli, lipy, brzozy i buka to bardzo wartościowy materiał na kompost. Na pryzmę dokładamy też rozdrobnione gałązki i inne naturalne odpady. Po kilku miesiącach uzyskamy znakomity nawóz, zawierający komplet niezbędnych składników odżywczych.

 

Co wykopać przed zimą

Większość roślin w naszych ogrodach zimuje w gruncie. Zimno jest im potrzebne, by się prawidłowo rozwijały. Są jednak i takie rośliny, których cebule, bulwy lub kłącza pozostawione w ziemi nie przetrwałyby zimy. Należą do nich dalie, begonie bulwiaste, pacioreczniki, mieczyki oraz rzadziej uprawiane gatunki, np. acidantera, błonczatka, galtonia. Wykopujemy je zanim nastaną przymrozki. Części podziemne przechowujemy bez dostępu światła w przewiewnym miejscu, przysypane trocinami lub piaskiem.

Ochrona przed mrozem

W naszym umiarkowany klimacie, gdzie zimy bywają srogie i kapryśnie musimy zadbać aby rośliny  dobrze okryć na zimę. Groźne dla roślin są nie tylko mrozy ale także wysuszające wiatry. Warto także dopilnować aby jesienią rośliny zostały mocno podlane. Musimy pamiętać aby materiał, którym osłaniamy roślinę był przewiewny i nie może zbytnio chłonąc wody. Warto też zwrócić uwagę aby osłonka była estetyczna i zdobiła ogród. Otulanie roślin zaczynam po pierwszych przymrozkach, roślina musi się przyzwyczaić do niskiej temperatury. Osłona nie powinna być zbyt gruba,  gdyż wiosną trzeba ją zdjąć wcześnie aby roślina się nie zaparzyła z nadejściem wyższej temperatury.

Nawodnienie

Niewielu ogrodników zdaje sobie spraw, aby dobrze przygotować ogród do zimy należy w odpowiedni sposób go nawodnić. Zwłaszcza gdy jesień nie jest obfita w deszcze, należy podlać wszystkie krzewy i drzewa iglaste aby przez nadejściem zimy zdążyły nawodnić tkanki. W przeciwnym razie będą podatne na suszę fizjologiczną. Nawadnianie dobrze także służy liściastym gatunkom zimozielonym.

Opieka nad glebą

Dobry ogrodnik już jesienią przygotowuje glebę do wydania plonu w przyszłym roku. Ziemia w naszym ogrodzie jest już wyjałowiona, straciła też dobrą, porowatą strukturę. Najprostszym zabiegiem, którym pomoże naszej glebie jest przekopywanie. Służy ono napowietrzaniu podłoża i zapobieganiu jego zbiciu. Do tych czynności używamy szpadla, albo wideł amerykańskich, są przydatne przy usuwaniu perzu i chwastów kłączowych. Po jesiennym przekopaniu nie grabimy powierzchni gleby, pozostawiając ją na zimę w ostrej skibie.

Nawożenie

Co trzy-cztery lata warto wzbogacić ziemię obornikiem. Najlepszy jest przefermentowany, chociaż na pustych grządkach można rozłożyć nawet świeży. Stosujemy go w ilości 4-6 kg/1 m2. Ziemię można też przekopać z nawozem fosforowo-potasowym lub zastosować wieloskładnikowe odżywki wolno działające, z których azot uwolni się dopiero na wiosnę.

Stawy i oczka wodne

Jesień także zagościła w naszych stawach i oczkach wodnych. Rośliny żółkną i zaczynają gnić, temperatura spadła poniżej 10 stopni C , ryby straciły apetyt. Zabezpieczeniem oczka przed opadającymi liśćmi jest naciągnięta siatka umieszczona nad lustrem i co pewien czas opróżniania. Ze stawu należy też usuwać gnijące resztki organiczne i oczyścić dno. Zanim woda zamarznie, umieszczamy w wodzie styropianowy krąg z wiązką trzciny, co zapewni dostęp powietrza do głębszych warstw. Ze stawu należy usunąć także pompy, lampy oświetleniowe i inne urządzenia, które znajdują się na głębokości powyżej 50 cm. Te położone głębiej – mogą zostać.