Zaczynając urządzanie ogrodu należy przede wszystkim zastanowić się i wybrać jego styl i konsekwentnie realizować przyjęte założenia. W trzymaniu się stylu pomoże zachowanie jednorodności w doborze roślin, materiałów budowlanych, barw i form. Dzisiaj modne staje się powracanie do tradycji, również w ogrodach widoczny jest powrót do korzeni. Ma to swoje odzwierciedlenie w coraz częściej pojawiającym się w ogrodzie stylu rustykalnym.
Styl rustykalny charakteryzuje się prostą kompozycją, polega na wykorzystaniu roślin szybko rozrastających się, obficie kwitnących, a jednocześnie łatwych w uprawie. Dominują więc byliny – rudbekie, funkie, ostróżka ogrodowa, łubin trwały, jeżówka a także aster jesienny. Wśród roślin o ozdobnych kwiatach nie może zabraknąć gatunków cebulowych , polecane są : przebiśniegi, narcyzy, szafirki , krokusy, tulipany i lilie azjatyckie. Wymienione byliny są bardziej niż inne odporne na zmienne i surowe warunki klimatyczne Polski. Na egzotyczne rarytasy nie ma miejsca. Bylinom na rabatach towarzyszy wiele roślin jednorocznych, zapewniających zmienność plastyczną w czasie, są to np : słoneczniki, lwie paszcze, cynie, lobelia, aksamitki, nasturcje. Powracają także królujące niegdyś w babcinych ogrodach rośliny dwuletnie (malwy, laki, niezapominajki, bratki, naparstnice, goździki brodate). Wszystkie barwne zestawienia tworzy się w bardzo wyrazistych kolorach, wśród których można wyróżnić trzy podstawowe: czerwony, żółty i różowy. Uzupełniają je natomiast barwy w odcieniach bieli i niebieskiego.
W stylu rustykalnym poleca się sadzenie niewysokich drzew i krzewów takich jak : lilaki, kalina koralowa, jaśminowiec wonny, forsycja, róża oraz śnieguliczka. Ważne jest także, aby wybierać gatunki rodzime, np. niskopienne i karłowate odmiany wierzb czy brzozę pospolitą ,,Youngii,,. Zestawienie takich roślin będzie prezentować się bardziej naturalistycznie, a jednocześnie będą dobrze zimować. Ogród rustykalny nie jest tylko miejscem wypoczynku, ale również pozwala na uzyskanie zdrowych owoców i warzyw. Rośliny, które sadzi się w owych ogrodach , to także te typowo użytkowe. Do tej grupy zaliczamy nie tylko warzywa i drzewa owocowa ale także zioła np: nagietek lekarski, macierzanka. Zioła będą służyć nie tylko jako lekarstwo ( szałwia lekarska, mięta pieprzowa), ale również mogą być stosowane jako przyprawy w kuchni ( rozmaryn, cząber)
Klimat działki tworzą nie tylko rośliny ale również mała architektura. To ona nadaje sentymentalny charakter założenia. Bardzo pasują tu różnego rodzaju kamienne nawierzchnie alejek i placyków. Mile widziane są również drewniane meble ogrodowe takie jak ławki i stoły. Można również wprowadzić rzeźbę ogrodową, ale wykonaną z naturalnych materiałów. Niewłaściwe jest więc ustawianie gipsowych figur takich jak krasnale i bociany. Należy również zwrócić uwagę na pojemniki do sadzenia roślin, aby nie niweczyły naturalnego założenia działki. Dodatkowym elementem mogą być stare przedmioty używane dawniej w gospodarstwie wiejskim.
Wybierając styl ogrodu warto wziąć pod uwagę to, ile czasu możemy i chcemy mu poświęcić, jak również jakie mamy doświadczenia. Bardzo pracochłonny w pielęgnacji jest na przykład ogród w stylu klasycznym. Utrzymanie żywopłotu, szpalerów wymaga systematyczności i pracy przy strzyżeniu, regularnym nawożeniu i podlewaniu. Dlatego rozwiązaniem pod każdym względem łatwiejszym dla początkujących będzie wybranie stylu rustykalnego, podobnie jak dla osób, które ze względów zdrowotnych mogą poświęcić mniej siły na pielęgnację działki. Jednak pamiętajmy, że każdy ogród bez względu na wybrany styl, w pierwszych latach po założeniu wymaga dużo pracy, głównie systematycznego podlewania, odchwaszczania i nawożenia.
NULL