SKARBY ZIMOWEGO OGRODU
Ogrody otulone białym puchem wyglądają bajkowo. Nawet bez śniegu tez mogą nas oczarować bogactwem kształtów i odcieni zieleni, brązu, szarości, a nawet czerwieni
Zimą ogród zmienia swoje oblicze. Wszystko, co w sezonie skryte jest w gęstwinie liści i kwiatów, teraz ukazuje się wyraziście w każdym szczególe. To głównie kompozycja barwnych pędów, igieł i owoców. Przyroda w stanie uśpienia też może być atrakcyjna. Warto się postarać o takie gatunki, bo w zimowej szacie oglądamy je niemal przez pół roku.
Liście i korale
Zimową scenografię budują głównie drzewa i krzewy. Gdy rabaty nikną pod pokrywą śniegu, one pozostają widoczne. Ostro zarysowujące się gałązki, drobne igły i łuski, a czasem także zielone liście tworzą, kule, stożki, walce, poduchy i szerokie gniazda. Bogactwo gatunków i odmian pozwala na zastosowanie zaskakująco szerokiej palety barw. Nie do przecenienia są iglaki. Występują w odcieniach zieleni, złota, miedzi i brązu, w szarościach, fioletach ciemnym błękicie. Warto rozjaśnić ogród złocistymi odmianami np. jałowca zwyczajnego ,,Scheneverdinger Goldmachangel,, cyprysika Lawsonia ,,Ivonne,, żywotnika zachodniego ,,Sunkist,,. Dzięki nim nawet przy pochmurnym niebie w ogrodzie będzie cieplej i słoneczniej. Wśród drzew i krzewów nie powinno zabraknąć choć kilku okazów, które tworzą barwne owoce i zachowują je do wiosny. W najpiękniejsze korale stroją się ogniki, igra, kaliny. Jednak nic nie przebije urody ostrokrzewu, ma on nie tylko krwiste owoce ale i wyjątkowo ozdobne liście. Atrakcyjne czerwone jagody mają również cisy, zaś jałowce błękitne lub granatowe.
Ozdoby z kory
Od kiedy pojawiły się odmiany dereni i wierzb o kolorowych pędach, zimowe kompozycje bardzo wypiękniały. Wyjątkowe wrażenie sprawia jaskrawo zielony dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ płonący żywą czerwienią dereń biały ‘Sibirica’ i nieco ciemniejszy ‘Sibrica Variegata’. Zimową atrakcją może być pomarańczowy dereń świdwa ‘Midwinter fire’ lub wierzba ‘Erythroflexuasa’. Gatunki te warto przycinać, bo młode gałązki są najefektowniejsze. Zimą przyciągają oczy również pnie. Urzeka biel brzóz, fiolet wiśni i wzory platanów. Drzewa, które mają mniej ciekawy deseń, może uatrakcyjnić zimozielony bluszcz, który zdolny jest wspinać się nawet na najwyższe gałęzie.
Zielone stroiki
Rabaty nie powinny świecić pustkami również wtedy, gdy brakuje śniegu. Tyle jest przecież pięknych, zimozielonych bylin. Na poduchy i kobierce doskonale nadają się np. wrzosy, wrzośce, barwinek, bergenia, golteria, runianka i czyściec wełniasty. Do tego dochodzi ogromny wybór traw. Jeśli mają długie, wiotkie liście (rozplenicie, turzyce) dobrze jest wiązać je w snopki, by się nie rozkładały na ziemi (dzięki temu będą też lepiej zimować) Natomiast sztywne miskanty i trzcinniki należy sadzić w zacisznych miejscach, by nie połamał ich wiatr. Miejsca opustoszałe po sezonowych kwiatach jesienią warto obsadzić np. ozdobną kapustą, starcem popielnym, czyli mrozami, rozsadą bratków lub stokrotek. Taka zielona kołderka też jest ozdobą ogrodu.