Tojeść rozesłana jest klasyczną Polską roślina okrywową, zwyczajowo zwana pieniężnikiem. Roślina występująca na większości obszaru Europy i zachodniej Azji a także na Kaukazie. Posiada właściwości lecznicze, napar lub proszek powstały z suszonych liści ma działanie odkażające, przeciwbiegunkowe i przeciwreumatyczne.

Idealna roślin do maskowania brzegów oczka, stawów i strumyków , rośnie również dobrze na przesuszonej rabacie obok oczka jak i pod wodą. Świetnie nadaje się na roślinę okrywową, do obsadzenia skalniaków, rabat a także kompozycji pojemnikowych. szybko zadarnia duże powierzchnie. Tojeść rozesłana o zielonych liściach nadaje się do okrywania gruntu w miejscach cienistych. Odmiana 'Aurea', o żółtych liściach, dobrze znosi słońce i nadaje się do sadzenia na słonecznym brzegu stawu. Natomiast 'Goldilocks', rosnąca silniej od poprzedniej, jest świetna do wiszących pojemników. Obie odmiany tworzą rozległe ale niskie kobierce o żółtych kwiatach z ciemnoczerwonymi kropeczkami obsadzonych w kątach jajowatych liści.

Tojeść jest rośliną wymagającą wilgotnego podłoża i stanowiska zacienionego. Gdy rośnie na stanowisku silnie nasłonecznionym jej liście nabierają koloru wybarwionego. Gleba powinna być żyzna i posiadać odczyn obojętny. Jest mrozoodporną i dość dobrze znosi przesuszenie gleby. Jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia.

Jest rośliną którą dobrze się rozmnaża – długie pędy wypuszczają korzenie nawet pod wodą oraz na metr, dwa od miejsca zasadzenia. Może „uciec” nam do innych części ogrodu. Ponieważ ukorzeniona jest trudna do usunięcia, lepiej przycinać zbyt wybujałe pędy nim się ukorzenią (tojeść bardzo dobrze znosi cięcie, nawet kosiarką).

Tojeść