Trawa ozdobna także zimą – miskant chiński ‘Zebrinus’

W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie trawami ozdobnymi. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na miskanty chińskie (Miscanthus sinensis, rodzina wiechlinowate Poaceae).W warunkach naturalnych występują w południowo-wschodniej Azji. W naszych ogrodach są ozdobą nie tylko latem, kiedy cieszą oczy piękną barwą liści, ale i zimą, kiedy ozdobne są zasuszone liście i kwiatostany. Uhonorowany został nagrodą AWG – brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

 

Opis ogólny

Miskant ‘Zebrinus’ jest rośliną, która idealnie nadaje się do ogrodów w stylu japońskim, na grupy ogrodowe, jako solitery, tła dla rabat bylinowych, do nasadzeń wokół oczek wodnych, na szpalery, a także pojedynczo przy altanach. Jest byliną wieloletnią, dorastającą do 2,2 m wysokości. Odmiana ta nie jest tak ekspansywna jak gatunek miskant chiński, który może dorastać nawet do 4 m wysokości i rozrastać się w szerokie kępy. Na 1 m2 sadzi się 2-3 młode rośliny, po dwóch latach osiągają dorosłe rozmiary. Liście tej trawy są wąskie, trzcinowate, delikatnie łukowato wygięte, zabarwione intensywnie na oliwkowozielono z poprzecznymi żółtymi paskami kojarzonymi z paskami zebry. W pierwszym roku uprawy roślina może mieć liście jednolicie zielone, ale paskowanie pojawi się w roku następnym. Kwiatostany mają formę wiechy, zabarwione są na różowo lub jasnoczerwono, zakwitają na przełomie września i października. W naszych warunkach klimatycznych zdarza się, że rośliny nie wykształcają ich corocznie. Jest to uzależnione od rozkładu temperatur i wilgotności w czasie lata – miskanty lubią wysoką temperaturę. Kwiatostany utrzymują się na roślinach długo, aż do rozpoczęcia następnego sezonu, dzięki czemu są niezwykłą ozdobą zimowego ogrodu. Wraz z zasuszonymi liśćmi nadają się również do tworzenia suchych kompozycji i przetrzymywania w wazonach. Trawa ta wymaga stanowiska słonecznego oraz gleby żyznej, próchnicznej, o pH obojętnym, przepuszczalnej i wilgotnej. Na stanowisku zacienionym będzie rosła, ale liście utracą ozdobne zabarwienie.

Pielęgnacja

Miskant ‘Zebrinus’ nie wymaga wiele uwagi. W czasie suchego lata konieczne jest podlewanie. Starsze osobniki są mrozoodporne, młode wymagają okrywania na zimę. Aby je zabezpieczyć przed nadchodzącymi mrozami, trawy należy związać sznurkiem na wysokości około 0,5-0,75 m (w zależności od wysokości) i dodatkowo okręcić słomą. Po zimie bylinę należy przyciąć, usunąć suche gałązki i odświeżyć, co zapewni nam jej piękny do następnej wiosny.

Rozmnażanie

Trawę tę można rozmnażać poprzez wysiew nasion wiosną do doniczek. Gdy uzyska wysokość około 30-40 cm przesadza się ją na miejsce stałe (najpóźniej do końca września, aby zdążyła dobrze się ukorzenić, w pierwszym po posadzeniu koniecznie należy ją okryć). Innym sposobem jest podział rośliny macierzystej na mniejsze kępki w maju, jednak zabieg ten należy ostrożnie wykonywać, gdyż ‘Zebrinus’ nie lubi naruszania korzeni i przesadzania.