Przy projektowaniu ogrodu, równolegle z rozwojem rabat bylinowych, można pomyśleć o wykorzystaniu różnych gatunków traw. Duża różnorodność traw pozwala na wszechstronne ich stosowanie.

Nadają się na rabaty, służą do zadarniania powierzchni, stosujemy w ogrodach skalnych, łączymy z innymi roślinami, wysadzamy do donic. Dobrze prezentują się nad brzegiem oczka wodnego lub jako obwódka wokół ścieżki. Są gatunki tworzące rozety inne przylegające do ziemi jeszcze inne wyrastają do pokaźnych rozmiarów. Trawy różnią się nie tylko pokrojem ale również kolorystyką. Trawy mają kolory od ciemno zielonej poprzez brązowe, srebrne aż do czerwonej. Trawy dzięki swoim naturalistycznym formą stosujemy jako kompozycję wiążącą rabaty z krzewami.

Trawy znajdują zastosowanie jako mocne elementy kompozycji. Doskonale tą funkcję spełnia trawa pampasowa . Trawa pampasowa jest najokazalszą i najbardziej dekoracyjną wśród wszystkich traw ozdobnych, nadaje się do cięcia do tworzenia efektownych kompozycji. Osiąga wysokość do 2 metrów. Kwitną późnym latem od września do października. Z upływem czasu kwitnienie jest bardziej obite. Niestety nie w pełni znosi polski klimat.

Bardzo cennym gatunkiem traw jest kostrzewa , która należy do roślin zadarniających . Z prostych liści barwy sino-niebieskiej, tworzy niską, zwartą, w zarysie kulistą, lekko spłaszczoną kępę wysokości do 20 cm. Trawa nadaje się do wysadzania na rabatach, w ogrodach skalnych, a przy gęstym sadzeniu może spełniać funkcję rośliny okrywowej. Od maja do czerwca z kęp wyrastają liczne, drobne, zwarte, kwiatostany. Jest to roślina zimozielona. Nie powinno jej zabraknąć w żadnym ogrodzie. Nie wymagająca co do podłoża, doskonale znosi susze. Szybko i łatwo się ją rozmnaża. Doskonale prezentuje się w połączeniu z innymi roślinami. Ciekawie wygląda w donicach. Warto zwrócić również uwagę na turzycę. Jej ozdobą są oryginalne kłosy w kształcie mięsistej gwiazdy, licznie pojawiające się w okresie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany nadają się do cięcia na suche bukiety.

Trawy często wykorzystywane bywają jako rośliny maskujące. Tą funkcję na pewno spełni mozga. Szybko rosnąca trawa w krótkim czasie pokrywa duża powierzchnie, a osiągając wysokości do 1,5 metra doskonale nadaje się do zamaskowania nieciekawych miejsc w ogrodzie. Doskonale znosi susze i ubogie w składniki podłoża. Jest jednak ekspansywna co należy uwzględnić przy sadzeniu.

Trawy idealnie prezentują się w nowoczesnych ogrodach w połączeniu z kamieniem i żwirem.