Trawy stają się modne

Uroda traw ozdobnych przez całe lata nie była doceniona. Nie traktowano jej na równi z innymi roślinami. Brzmi to jak skarga ale wystarczy wymienić ostróżki, róże, tulipany, by każdy od razu domyślił się, że odwołujemy się do walorów ozdobnych. Trawy bardzo długo i cierpliwie czekały na swoją szansę.

Dziś zaczynają być traktowane na równi z innymi roślinami. Pojawia się coraz większa liczba nowych gatunków i odmian, o wiele częściej możemy zauważyć w ogrodach kępy traw ozdobnych sadzonych na rabatach obok typowych roślin ozdobnych, takich jak astry, liliowce czy aksamitki.

Dopiero w ostatnich latach zauważono piękno kwiatostanów i atrakcyjność wybarwionych liści traw. Mamy odmiany trawy pampasowej, która nie wymarza, odmiany różniące się wysokością, kolorem, liści oraz barwą pięknych kwiatostanów.

Co to jest trawa ozdobna?

W naszej strefie klimatycznej trawami ozdobnymi przyjęło się nazywać wszystkie obce, egzotyczne gatunki traw o oryginalnym wyglądzie. Określenie ,,trawa ozdobna,, jest umowne i nie da się ująć w sztywne ramy definicji. Ozdobność nie tylko upiększa nasze otoczenie , ale również działa na naszą wrażliwość, sprawiając, że czujemy się lepsi i zdrowsi. W ogrodzie ozdobność najczęściej kojarzymy z dekoracyjnymi, barwnymi kwiatami, oryginalnym kształtem i kolorem liści

Dlaczego warto uprawiać trawy ozdobne?

Charakterystyczną cechą traw jest miotlasty pokrój wprowadzający do ogrodu pożądaną lekkość. Wysokie trawy ze swoimi wydłużonymi liśćmi, wyprostowanymi źdźbłami i falującymi na wietrze kwiatostanami wprowadzają do ogrodu element ruchu. Najsilniej rosnąc i rozrastające się na boki mogą zasłonić mało dekoracyjne fragmenty ogrodu lub nieciekawe budowle. Niskie trawy ozdobne posadzone rozrastają się w zwartej zielonej lub srebrzyste kobierce doskonale podkreślające urodę roślin posadzonych w ich sąsiedztwie. W odróżnieniu od bylin dwuliściennych wiele traw już po zakończeniu wegetacji i nastaniu zimy trwa w postaci zaschniętych pędów i kwiatostanów. Gdy pokryją się szronem, nadają ogrodowi bajkowego uroku. Trawa to również wspaniałe rośliny do tworzenia suchych bukietów.

Sposób wykorzystania traw ozdobnych.

Trawy to rośliny uniwersalne, umiejętnie dobrane, właściwie wyeksponowane i pieczołowicie pielęgnowane mogą tworzyć wspaniałe kompozycje jednorodne i wielogatunkowe. Trawy to świetne towarzystwo dla bylin i kwiatów jednorocznych na rabatach wielogatunkowych. Trawy tworzące kępy nadają się do posadzenia jako solitery. Idealnym miejscem do prezentowania urody traw i turzyc są brzegi oczek wodnych, strumyków oraz skalniaków. Bardzo dobrze prezentują się z kamieniami, drewnem oraz gliną. Właściciele terenów podmokłych powinni posadzić turzyce i inne gatunki wilgociolubne. Wiele traw doskonale rośnie pod koronami wysokich drzew oraz pomiędzy krzewami, możemy je wykorzystać jako ekran osłaniający mało atrakcyjne fragmenty ogrodu oraz chroniący przed wiatrem. Mogą być ozdoba balkonu, tarasu czy wejścia do domu.

Wymagania

Zdecydowanie większość traw to gatunki światłolubne. Szybko rosną, dlatego potrzebują energii słonecznej. Niedobory światła powodują, że pędy wyraźnie się wydłużają i tracą na sztywności, liście nabierają jasnozielonego koloru, tworzy się mniej kwiatostanów. Trawy dobrze rosną w miejscach, do których dociera tylko światło rozproszone, np. na rabacie o północnej wystawie. Temperatura jest głównym czynnikiem ograniczającym uprawę niektórych gatunków traw w naszych warunkach. Trawy ozdobne o wyższych wymaganiach cieplnych sadzimy w osłoniętych i dobrze oświetlonych miejscach. Nie powinny to być miejsca podmokłe, które zawsze wolniej się nagrzewają. Na zimę wnosimy je do dobrze oświetlonego pomieszczenia, w których pozostaną aż do wiosny.

 
Trawy