Trujące rośliny w ogrodzie

 

Zakładając ogród ma się na myśli aby wszystkie rośliny ozdobne były na wysokim poziomie dekoracyjnym. Głównym założeniem powstającego ogrodu jest aby zachwycał i do tego założenia dobierane są gatunki roślin i ich odmiany. Często zdarza się, że podczas zakupów nie zastanawiamy się nad tym jakie właściwości posiadają zakupione rośliny bądź w ogóle o nich nie wiemy.

 

Jakie właściwości posiadają rośliny znajdujące się w ogrodzie ?

Warto wiedzieć, że niektóre rośliny stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników ogrodu. Jeśli ktoś zastanawia się nad bezpieczeństwem to zazwyczaj odrzuca rośliny posiadające kolce lub ciernie. Na negatywne skutki działań roślin znajdujących się w ogrodzie najbardziej narażone są małe dzieci. Mając dzieci najlepszym rozwiązaniem jest nie kupować roślin, które mogą im zaszkodzić. Natomiast mając już takie rośliny, należy wytłumaczyć dziecku iż owe rośliny są niebezpieczne i nie wolno mu ich dotykać a najlepiej żeby się w ogóle nie zbliżało. Mimo rozmowy z dzieckiem cały czas trzeba kontrolować jego zachowanie, ponieważ trujące rośliny zachęcają swym wyglądem i barwnymi kolorami, na które dzieci są bardzo podatne.

Właściwości trujące roślin wynikają z zawartości substancji trujących w ich organizmie. Substancje występować mogą w różnych częściach roślin jak również w różnym nasileniu. Substancje trujące zawarte w roślinach to nic innego jak część systemu obronnego roślin, które mają pomóc gatunkowi przetrwać. Rośliny potocznie zwane trującymi często wykorzystywane są w lecznictwie. Kontrolowane stosowanie substancji ”trujących” może stać się naszym lekarstwem. Tylko osoby posiadające specjalistyczną wiedzę potrafią wykorzystać niektóre właściwości roślin. Na własną rękę nie należy stosować żadnych substancji.

Aby uniknąć zatrucia należy dokonać przeglądu roślin jakie posiada się w ogrodzie. W miarę możliwości rośliny o dużej toksyczności można zamienić na te bardziej bezpieczne. Ważną sprawą jest edukowanie najmłodszego pokolenia o szkodliwości niektórych roślin aby nie dopuścić do zatrucia. W razie jakiegokolwiek zatrucia skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

Wykaz trujących roślin najczęściej spotykanych w ogrodzie:

– Bieluń

– Bluszcz pospolity

– Ciemierniki

– Cis

– Czermień błotna

– Glicynia

– Hiacynt

– Kaczeńce

– Kalina koralowa

– Kasztanowiec zwyczajny

– Kokorycz

– Konwalia

– Laurowiśnia wschodnia

– Ligustr

– Łubin

– Miłek wiosenny

– Modrzewnica

– Naparstnica

– Narcyz

– Obrazki plamiste

– Oleander

– Ostróżeczka

– Ostróżka

– Pierwiosnek

– Rannik

– Rącznik pospolity

– Śnieżyczka przebiśnieg

– Tojad

– Trzmielina europejska

– Wawrzynek wilczełyko

– Wiciokrzew pomorski

– Wilczomlecze

– Wilec

– Winobluszcz

– Ziarnopłon wiosenny

– Zimowit jesienny

– Złotokarp