Nazwa tulipan pochodzi od perskiego słowa ,,dolben,,. Słowo to oznacza materiał z którego upina się turban, przypominającym kształtem kwiat tulipana. Na świecie istnieje ponad 100 gatunków, natomiast odmian jest aż kilkanaście tysięcy.

Dzisiaj na szczególną  uwagę zasługuje tulipan ,,Maria Kaczyńska,,. Ma kwiaty w kolorze kremowo-żółtym, jaśniejszy  na krańcach. Tulipan jest odporny  na choroby i zmiany pogodowe. Może kwitnąc przez kilka tygodni. Termin sadzenia to wrzesień-październik, termin kwitnienia to przełom kwietnia i maja. Wysokość rośliny to 50-55cm.

Odmiana tulipana ,,Maria Kaczyńska,, została wyhodowany  przez jednego z najsłynniejszych holenderskich hodowców tulipanów, Jan Lighart, stworzenie tej odmiany zajęło mu aż 18 lat. Twórca odmiany jest także autorem odmian  tulipana "Laura Bush”, "Bernadette Chirac" i "Hillary Clinton". Odmiana powstała z dwóch odmian – żółtej, która posłużyła jako roślina mateczna; i drugiej, białej odmiany, z której pobrano pyłek.
 

Oficjalna uroczystość nadania kwiatom imienia Marii Kaczyńskiej miała miejsce w 2008 roku w Pałacu Prezydenckim i zainicjowała akcję wspierania polskich uczestników XIII Igrzysk Paraolimpiady w Pekinie 2008. Pierwsza Dama otrzymała cebulkę oznaczoną numerem 00001.  Małżonka prezydenta Polski przyznała wówczas, że czuje się "bardzo wzruszona i wyróżniona" tym, że "tak piękny tulipan" nosi jej imię. – Bardzo lubię kwiaty, a tulipany szczególnie – podkreślała. W jej ocenie odmiana, której nadano jej imię, "trochę przypominała róże".

– Mój mąż najczęściej kupuje mi róże, tradycyjny ogromny bukiet róż dostaję na każdą uroczystość – na rocznicę ślubu, urodziny czy imieniny. Tulipany raczej dostaję wiosną – mówiła wtedy dziennikarzom Maria Kaczyńska.

Tulipan

Sylwetki roślinWizualizacje