Tulipany botaniczne

Wyschnięte szare stepy Azji i wzgórza wschodniej Europy wczesną wiosną budzą się do życia rozkwitając łanami kwiatów cebulowych wśród  nich królują wdzięczne, nieduże  tulipany botaniczne.

Tulipany – Ukryte piękno.

Wiosna w naszych ogrodach zawitała już na dobre, ale czy możemy wyobrazić sobie wiosenny ogród czy bukiet kwiatów bez przepięknych tulipanów? Wśród wyhodowanych w ciągu dziesiątek lat odmian, zapewne każdy z nas, nawet najbardziej wybredny ogrodnik znajdzie coś dla siebie.

Tulipany należą do jednych z najwcześniej kwitnących w ogrodach i na działkach kwiatów. Ich rozkwit staje się oznaką pełni wiosny a bogata paleta barw rozświetli każdy nawet najbardziej zacieniony ogród i najmniejszych okazyjny bukiet. Można z nich tworzyć regularne rabaty dywanowe, doskonale prezentują się w dużych grupach np: na tle iglaków, krzewów liściastych czy bylin. Jednak należy pamiętać aby nie zostały zagłuszone przez swoje towarzystwo.  Projektując ogród bogaty w te przepiękne rośliny musimy pamiętać aby kierować się terminem kwitnienia przy doborze odmian i gatunków. Do wyboru mam wiele grup m.in. tulipany papuzie, hybrydy Darwina, liliokształtne, tulipany pełne wczesne, Triumph i tulipany botaniczne. To właśnie tulipany botaniczne zakwitają najwcześniej wśród nich : tulipany Kaufmanna, Fosteriana, Greiga. Często nazywane dzikimi tulipanami są blisko spokrewnione z tymi rosnącymi w naturze.

 

  • Tulipan Kaufmanna – roślina dorastająca do 15 cm, posiada duże, przeważnie o czystych kolorach kwiaty, charakteryzuje się dużą, trójkątną  plamą na zewnętrznych płatkach, liście natomiast posiadają charakterystyczną brązową smugę. Odmiana nadaję się na rabaty i ogrody skalne.
  • Na dużą uwagę zasługują tulipany Fosteriana – kwiaty duże, ognistoczerwone, pucharowate i dekoracyjne, posiadającą wąską obwódkę liście królują w naszym ogrodzie już w kwietniu.
  • Tulipan Greiga – najbardziej atrakcyjny z form botanicznych, dorastający do 40 cm. Posiadają duże, pofalowane liście z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami, czarna plama, żółto obrzeżona znajduje się na dnie kwiatowego kielicha oraz grube, często różowe, fioletowe, brązowe i owłosione pędy.

 

Kilka cennych porad, aby w ogrodzie pojawiły się piękne tulipany.

 Tulipany z natury są wytrzymałymi roślinami i potrzebują niewiele starań. Doskonale znoszą okresy suszy natomiast kiepsko czują się w mocno zawilgoconej glebie. Posiadają dużą zdolność do aklimatyzowania się w nowych , nieznanych warunkach. Cebule tych roślin należy sadzić od sierpnia do października to zapewni nam odpowiedni efekt. Przed posadzeniem cebuli należy oczyścić teren, tulipany nie lubią być zalewane więc trzeba zapewnić im odpowiednie stanowisko. Na dnie dołka należy usypać ok 5 cm warstwy drenażowej z piasku. Cebulki roślin należy umieścić w ziemi na głębokość 10 – 15 cm, uważając, by wiązki pędów skierowane były ku górze. Cebule należy przykryć warstwą ziemi i starannie ją ugnieść, by pozbyć się przestrzeni wypełnionych powietrzem.

 

Pamiętaj !

  • nie należy obcinać liści gdy opadną płatki, gdyż trwa proces fotosyntezy, który dożywia cebulki i przyczynia się do powstania nowych
  • po posadzeniu cebulek podlewamy tylko raz, ale obficie
  • tulipany sadzimy po kilka sztuk do spulchnionego gruntu, przykrywając cebule warstwą gleby równą podwójnej ich wysokości
  • na koniec ładnie je prosimy, by urosły 🙂

 

Tulipany botaniczne