Tulipany (Tulipa sp.) to kwiaty, które wnoszą do naszego ogrodu ogromną ilość barw i kształtów kwiatów. Kojarzą nam się z wiosną, choć ich uprawa zaczyna się już na jesieni. W sklepach cebule tulipanów pojawiają się wraz z końcem sierpnia i wtedy najlepiej jest je kupować.
Wybór cebul
Przy wyborze cebul należy szczególną uwagę zwrócić na ich jakość i rozmiar. Cebule powinny być zdrowe, bez nalotów pleśni i zgnilizny, okryte łuskami, nie przesuszone i nie zwiędnięte. Powinny być jędrne i twarde, bez żadnych zmian chorobowych i bez pęknięć. Najlepiej kupować te, których rozmiar oznaczony jest jako A albo 9+, 10 lub 11 . Najlepszym terminem do wysadzania cebul jest druga połowa września i pierwsza połowa października. Cebule zakupione wcześniej należy odpowiednio zabezpieczyć przed wysuszeniem, umieszczając je w skrzyneczkach z suchym piaskiem, torfem lub trocinami w temperaturze około 15˚C.
Gleba
Przed sadzeniem cebul, należy pamiętać o przygotowaniu gleby, oczyszczeniu jej z chwastów i spulchnieniu. Najlepszym stanowiskiem dla tulipanów jest miejsce słoneczne, wilgotne, ale nie mokre, o obojętnym odczynie gleby. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i żyzne. Zbyt ciężkie zahamuje wzrost roślin.
Sposób sadzenia
Cebule zaprawia się fungicydem – najpowszechniej stosowanym jest Captan 50 WP (roztwór 1,5%) lub Altima 500 SC (0,2%), a następnie wysadza się je do gruntu. Coraz większą popularnością cieszą się plastikowe ażurowe koszyczki, które pozwalają na swobodny odpływ nadmiaru wody, a jednocześnie zabezpieczają cebule przed gryzoniami i ułatwiają ich wykopywanie. W dużym koszyczku umieszczamu 5 – 6 cebul, w mniejszym 3 – 4. Jeżeli tulipany sadzimy w rządku, najlepiej wysadzać je co ok. 8 cm. Cebule sadzimy na głębokości równej trzem długościom średnicy, czyli w przybliżeniu 12 cm. Po posadzeniu cebule należy podlać, a na zimę można je okryć igliwiem, choć nie jest to konieczne, gdyż cebule te są mrozoodporne. Tulipany charakteryzują się różną wysokością, typem kwiatów i terminem kwitnienia w zależności od grupy i odmiany, dlatego też przemyślany dobór odmian zapewni nam kwitnienie tulipanów w ogrodzie od wczesnej wiosny aż do lata. Najwcześniej rozkwitają tulipany botaniczne, Fosteriana, Kaufmanna, następnie zakwitają pojedyncze wczesne i pełne wczesne, strzępiaste i lilio kształtne, a na końcu pojedyncze poźne, pełne późne oraz papuzie.
Pielęgnacja wiosną
Jeżeli gleba była zimą osłonięta, na wiosnę trzeba szybko ją odkryć, aby umożliwić roślinom prawidłowy rozwój. Najpierw pojawia się rozeta liściowa, następnie z cebuli wyrasta długa łodyga kwiatowa, niekiedy uznawana za szypułkę, na końcu której pojawiają się wspaniałe kwiaty. Choć cieszą nasze oczy, jednakże nie są trwałe i szybko przekwitają. W czasie kwitnienia należy rośliny obserwować. Gdy zauważymy nienaturalne zabarwienie lub mozaikowate przebarwienie płatków, roślinę należy usunąć, ponieważ może być zarażona wirusem mozaiki (TMV), gdy na liściach pojawiają się smugowate plamy, zazwyczaj niebieskie lub szare – rośliny także usuwamy. Dla bezpieczeństwa, rośliny takiej nie powinno się wyrywać z gleby, lecz złamać, a na łodygę i liść nanosić parę kropel preparatu Round up, co zapewnia nam zniszczenie zarażonej cebuli. Po opadnięciu płatków należy pamiętać o oberwaniu resztki kwiatu poprzez złamanie łodygi. Czynność ta często określana jest mianem łebkowania i gwarantuje nam wzrost cebul. Pojawienie się owoców – u tulipanów z botanicznego punktu widzenia jest nim pękająca torebka – osłabia rośliny i może prowadzić do obumierania cebul. Latem, gdy rośliny zupełnie uschną, cebule wykopujemy z gleby. Nie jest to konieczne, ale zalecane. Po wykopaniu cebul, możemy dokonać ich selekcji – odrzucić cebule chore, zgnite i popękane. Nowo powstałe cebule potomne oddziela się od cebuli matecznej, dzięki czemu następnego roku uzyskamy więcej kwiatów. Cebulom usuwa się korzenie i należy je oczyścić z nadmiaru ziemi. Następnie umieszcza się je w skrzyneczkach z suchym torfem lub trocinami i przechowuje się je do jesieni w temperaturze ok. 20˚C w miejscu suchym i przewiewnym.
Tulipany nie są roślinami wymagającymi, a postępowanie zgodnie z opisanymi zaleceniami zapewni nam, że kwiaty corocznie będą ożywiały nasz ogród.
Joanna Kostrzewa
Tulipan