Tradycyjny wiejski ogródek na pewno kojarzy się wszystkim z morzem kwitnących kwiatów, rabatami i ścieżkami. Zakładając ogród w takim stylu powinno się pamiętać o posadzeniu roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin oraz kwitnących krzewów.

Wśród roślin rocznych i dwuletnich prym na pewno będą wiodły astry i bratki, cynie, lewkonie i lwie paszcze, laki, maciejki, malwy, nagietki, szarłaty i słoneczniki. Obok nich miejsce powinny znaleźć także komosy odstraszające krety, godecje, groszek pachnący, tytoń ozdobny i niezapominajki. Większość wymienionych roślin znały już nasze prababki, uprawiały je chętnie w swoich ogródkach, a także w doniczkach na parapetach. Niektóre z nich zapomniane przez lata, teraz znowu stają się coraz bardziej popularne. Zaletą roślin jednorocznych i dwuletnich jest to, że łatwo można je rozmnożyć z nasion, szybko rosną i szybko zakwitają. Okres kwitnienia tych roślin jest różny, część z nich zakwita wiosną (bratki, niezapominajki, maciejki, lewkonie, laki, lwie paszcze), inne latem (godecje, groszek pachnący, tytoń ozdobny, malwy, nagietki, szarłaty i słoneczniki). Kwitnienie pozostałych przypada na koniec lata i jesień (astry, cynie). Regularne podlewanie i nawożenie preparatami dla roślin kwitnących zapewni nam atrakcyjny wygląd roślin przez cały okres wegetacyjny. Pamiętajmy jednak, że rośliny jednoroczne nie zimują, dlatego też po zakończeniu kwitnienia resztki roślin powinniśmy wyrwać i wyrzucić lub spalić (w przypadku gdy zaobserwowaliśmy wystąpienie chorób bakteryjnych lub grzybowych).

Do bylin, które powinny rosnąć w każdym wiejskim ogrodzie należą przede wszystkim piwonie, ostróżki, dalie, bodziszki, chabry, jeżówki, lilie i liliowce, łubin, maki, rudbekie i złocienie, a także dzielżany, dzwonki i firletki. Po zakończeniu kwitnienia należy pamiętać o przycięciu roślin nad ziemią, co zapewni nam, że w następnym roku wydadzą nowe kwiaty. Bulwy dalii jesienią należy wykopać, oczyścić, osuszyć i przechowywać w piwnicy aż do wiosny. Cebule lilii również można wykopać, oddzielić cebule potomne, przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, a na wiosnę wysadzić do gleby. Chociaż piwonie rozmnażane są przez podział karpy korzeniowej w sierpniu, to jednak nie poleca się corocznego wykopywania korzeni, gdyż roślina potrzebuje dwóch lat na zregenerowanie.

Uzupełnieniem roślin rocznych, dwuletnich i bylin są krzewy. Do najpopularniejszych gatunków, które idealnie nadają się do uprawy w ogrodach wiejskich zaliczamy forsycję pośrednią, jaśminowca, kalinę, lilaki oraz róże. Wszystkie te krzewy nadają się do formowania, a na rynku znajdziemy szereg wspaniałych odmian.

 

Joanna Kostrzewa