Winobluszcz dyskretnie zamaskuje stare drzewo, brzydki słup albo mur i stanie się piękna dekoracją.
Jeśli w ogrodzie lub jego pobliżu mamy jakąś pustą ścianę, nieciekawie wyglądający mur, nieporośnięte innymi roślinami zbocze, słup telefoniczny czy stare drzewo posadźmy winobluszcz. Jest to szybko rozrastający się pnącze, a dodatkowo łatwe w uprawie. Lubi miejsca słoneczne ale może rosnąć także w cieniu. Nie poleca sadzić się od strony południowej, gdyż w upalne dni liście mogą zostać przypalone przez słońce. Ważne jest także to, aby miejsce gdzie rośnie było osłonięte. Ma to duże znaczenie zimą, gdyż nie jest to gatunek w pełni mrozoodporny i w mroźne zimy może przemarzać. Osłonięte miejsce chroni go przed ostrymi i mroźnymi podmuchami wiatru zimą. Przemarznięte pędy zasychają i bardzo trudno oderwać je wiosną od murów czy innych miejsc po których się wspinał. Najbardziej znane w naszym kraju są dwa gatunki ,, dzikiego wina,, : winobluszcz pięciolistkowy oraz winobluszcz trójklapowy. Oba gatunki różnią się pochodzenie, wielkością i kształtem liści, natomiast wymagania, sposób rozmnażania i warunki uprawy mają podobne.
Zastosowanie
Winobluszcz posiada silne rosnące, długie i elastyczne pędy zakończone przylgami. To właśnie tym roślina trzyma się szorstkich powierzchni. Kiedy tylko spróbujemy je oderwać, wówczas pęd oderwie się zaś przylgi pozostaną na murze. Dzięki temu doskonale radzi sobie z silnymi wiatrami i dużymi opadami śniegu. Młode winobluszcze, nie mają jeszcze tych przydatnych do wspinaczki elementów, trzeba wspomóc i podwiązać je do podpory. Gdy podrosną, będą sobie radziły bez naszej pomocy.
Winobluszcz jest niezwykle dekoracyjną rośliną i pomaga skutecznie ukryć nieestetyczne miejsca w naszym ogrodzie. Roślina ta nie powoduje zawilgocenia i nie niszczy budynków nim obrośniętych. Jeśli sama elewacja nie jest popękana ani w żaden sposób uszkodzona, to winobluszcz nie może jej zaszkodzić. Pnącze nie wytwarza wilgoci, a wręcz przeciwnie, każdą kroplę wody pochłaniają. Dodatkowo powierzchnia elewacji jest przykryta swoistym ,,płaszczem" z liści, które zabezpieczają ją przed opadami i tym samym przed wilgocią. Winobluszcz wiosną i latem jest zielony, ale jesienią fantastycznie przeprawiają się. Zachwyca wtedy odcieniami koloru czerwonego, żółtego i brązowego. Jego piękno kończy się jednak po pierwszych przymrozkach. Wtedy to liście opadają i tworzą na podłożu gęsty, barwny kobierzec.
Winobluszcz