Wiosna w doniczkach

Mamy już dosyć zimy która niechętnie odchodzi na północ i wschód. W powoli budzącym się ogrodzie zaczynają pojawiać się kolory i zapachy kwiatów cebulowych i innych wcześnie kwitnących roślin.

Dni są coraz dłuższe, rośnie także nasza tęsknota za świeżą zielenią, kolorowymi kwiatami. I chociaż do kalendarzowej wiosny zostało nam jeszcze parę tygodni to już dziś możemy sprawić, aby pani wiosna zawitała do naszego domu.

Zaś oczekiwania na budzącą się do życia naturę częściową uprzyjemnią nam podhodowane w doniczkach najwcześniejsze rośliny ozdobne. Zanim ożyją ogrodowe rabaty, zanim pojawi się dywany kwiatów, bez narażania na większe koszty możemy stworzyć barwne i pachnące kompozycje do ozdoby balkonu czy tarasu. W uśpionym jeszcze ogrodzie zapowiadające wiosnę rośliny nie mają sobie konkurencji. Pierwiosnki, krokusy i fiołki przyciągają naszą spojrzenia nawet, gdy maja kwiaty drobne i delikatnie ubarwione. Dlatego zawsze należy je umieścić w zasięgu wzroku. Ładnie zaaranżowane pojemniki doskonale prezentują się na tarasie czy na parapecie. Hiacyntami lub krokusami udekorujemy ogrodową ławkę, krzesło lub murek. 

Mocne niebieskie tony miniaturowych kosaćców i jaskrawe barwy krokusów są dla naszych oczu również atrakcyjne, co pastelowe odcienie pierwiosnków i fiołków rogatych. Dla ekspozycji przedwiosennych piękności duże znaczenie ma wygląd pojemników. Jeżeli lubimy efekty naturalne, posadźmy rośliny w koszyku wyplecionym z wikliny lub innych elastycznych gałązek i pędów. Powierzchnie ziemi w pojemniku przykrywamy świeżym mchem. Kwiaty witające wiosnę możemy też umieszczać w doniczkach ceramicznych lub blaszanych.

Wiosna