Yucca roślina niezbyt często spotykana w polskich ogrodach – a szkoda, bo swoim wyglądem, a także łatwością w uprawie potrafi zachwycić niejedną osobę. Dodatkowo roślina ta posiada wiele zalet.

Po pierwsze – piękne, kremowe kwiatostany wyrastające na 2 metrowym pędzie. Pojawiają się one w lipcu i sierpniu, czyli w miesiącach, gdy grupa roślin kwitnących jest o wiele mniejsza niż w maju i czerwcu. Nie tylko kwiatostany są ozdobą tej rośliny, również liście – bardzo grube, sztywne, lancetowate i ostro zakończone – potrafią być atrakcyjne.

Yucca to roślina o małych wymaganiach. Najlepiej czuje się w miejscu nasłonecznionym, jednakże toleruje również okresowe zacienienie. Lubi gleby suche, lecz nie znosi miejsc wilgotnych. Dobrze rośnie na glebach ubogich w substancje pokarmowe, co pozwala na wykorzystanie jej w miejscach, gdzie inne rośliny nie byłyby wstanie rosnąć.

Z powyższego opisu wynika, że rośliny tej nie trzeba regularnie podlewać, ani nawozić, co dodatkowo powinno zachęcić do wykorzystania w ogrodzie.

W celu przekonania osób, które nie mają wiele czasu na pielęgnacje swojego ogrodu warto dodać, że w ciągu roku mamy tylko dwa obowiązkowe zabiegi do wykonania. Pierwszy – po zakończeniu kwitnienia należy usunąć pęd kwiatostanowy (ten zabieg wykonywany jest tylko i wyłącznie w celach estetycznych). Drugi  – gdy zbliża się zima należy związać liście sznurkiem lub założyć na nie jakąś osłonę, w celu uniknięcia  dostania się wody  do wnętrza rozety liściowej, aby po zamarznięciu nie spowodowała ona uszkodzeń rośliny.

Yucca jest na tyle atrakcyjną rośliną, że może występować w ogrodzie, jako główna ozdoba. Dobrze prezentuje się sadzona w grupach, jak również pojedynczo, dlatego z łatwością można ją wkomponować w istniejący już ogród.  

Magdalena Majchrzycka

Yucca