Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych. Nawet w małym ogrodzie warto zaplanować miejsce na trawnik co spowoduje, że będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego. W ogrodzie, w którym rośnie trawa jest chłodniej i bardziej wilgotno; wilgotność powietrza nad trawnikiem jest około 10% większa niż nad utwardzoną drogą czy wybrukowanym placem.
Należy jednak pamiętać, że uzyskanie i utrzymanie słynnego angielskiego trawnika jest raczej trudne w naszych warunkach klimatyczych. Angielski klimat jest bardziej wilgotny a zimy bez ostrych mrozów. Dlatego najlepiej nastawić się na trawnik użytkowy, po którym mogą biegć dzieci i zwierzęta a od czasu do czasu wyrośnie jakiś chwast czy kwiatek np. stokrotka albo mniszek.

 

Zakładanie trawnika


Najlepsza pora na zakładanie trawnika to okres od połowy kwietnia do końca maja. Inny , choć trochę gorszy termin to koniec sierpnia i początek września. Można wysiewać trawę w lecie ale wtedy należy trawnik regularnie podlewać.
Dobrze jest gdy znamy odczyn gleby w naszym ogrodzie. Najlepiej gdy pH wynosi 5,5 do 6,5 bowiem niższe pH sprzyja rozwojowi mchów natomiast wyższe odpowiada chwastom dwuliściennym. Należy pamiętać, że najłatwiejszy do pielęgnacji i utrzymania jest trawnik na terenie wyrównanym.
Przygotowanie terenu pod trawnik
Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest uporządkowanie terenu przeznaczonego na trawnik. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie chwasty i wyrównać powierzchnię. Przy usuwaniu chwastów można opryskać teren przyszłego trawnika preparatem chwastobójczym (np.Roundapem). Następnie należy przekopać glebę za pomocą szpadla na głębokość 20-25 cm. dwa lub nawet trzy razy i usunąć korzenie chwastów, kamienie, gruz itp. Górną warstwę ziemi wymieszać z nawozami lub kompostem, wyrównać powierzchnię i ubić ziemię.
Wybór nasion trawy
W sklepach ogrodniczych jest dość duży wybór mieszanek nasion traw. Odmiany dywanowe lub parkowe dobre są na trawniki ozdobne, natomiast jeżeli wiemy, że po trawniku będą biegać dzieci lub zwierzęta lepiej wybrać przygotowaną na deptanie mieszankę sportową lub rekreacyjną.

Wysiew trawy
Nasiona traw w ogrodach wysiewa się ręcznie, rzutowo. Aby nasiona równomiernie rozrzucić należy potrzebną ilość nasion podzielić na 2 równe części i wysiewać "na krzyż" , tzn. iść wysiewając nasiona najpiew w jedym kierunku aż do końca wysiewanego obszaru a następnie wysiewać poruszjąc się pod kątem prostym do pierwszego kierunku. Po wysiewie delikatnie zgrabić i wyrównać powierzchnię aby wymieszać nasiona z ziemią. Ubić lekkim wałem do trawników lub deską. Na 10 m.kw. trawnika trzeba wysiać około 30-40 dkg nasion traw. Podlać ziemię małym strumieniem wody. Przy podlewaniu ( na początku) trzeba uważać by nasiona się nie przemieszczały. Systematycznie zraszać glebę w celu przyspieszenia kiełkowania nasion trawy.

 

Pielęgnacja trawnika


Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy trawniku to koszenie, podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie. Pierwszy raz kosi się trawę gdy osiagnie wysokość 5-10 cm. Ostrza używane do pierwszego koszenia powinny być bardzo ostre aby nie powyrywać słabo jeszcze ukorznionych, młodych roślinek traw. Jeśli chodzi o częstotliwość koszenia trawika to teoretycznie powinno się to robić co tydzień ale przy większym ogrodzie (spory nakład pracy no i koszt jeżeli używa się kosiarki elektrycznej) można kosić trawę co 10 dni. Rzadsze koszenie powoduje pojawienie się chwastów. Nie kosi się mokrej trawy a w dni upalne koszenie należy przeprowadzać rano lub wieczorem. Trawnik należy kosić do końca października. Ostatnie koszenie wykonać w ciepły i słoneczny dzień przycinając trawę na wysokość 3-4 cm. co zapobiega gniciu trawnika pod śniegiem.
Pod koniec zimy, w lutym można na trawniku rozsypać wapno – nawet wtedy gdy nie stopniał jeszcze śnieg. Po takim zabiegu trawa zacznie pięknie rosnąć i nie pojawi się na nim mech. Wiosną należy z trawnika wygrabić opadłe liście i resztki wyschniętych traw. W połowie marca można zasilić trawnik nawozem wieloskładnikowym.
W czasie suszy należy trawnik nawadniać raz w ciągu tygodnia zgodnie z zasadą: lepiej rzadziej a obficie niż często ale słabo.
Jesienią trawnik powinno się zasilić gotową mieszanką nawozów mineralnych.
Odchwaszczanie trawnika może być czynnością pracochłonną. Jak już wspomniano, odpowiednio często przeprowadzane koszenie powstrzymuje rozwój chwastów. Innym sposobem pozbycia się chwastów z trawnika jest zastosowanie nawozów do trawników z odchwaszczaczem. Jeżeli na trawniku pojawia się mech, to znaczy, że gleba jest za kwaśna. Zaradzić temu problemowi może zastosowanie Tonika do trawnika z serii Magiczna Siła firmy Substral. Nawóz ten wypiera mech i powoduje wzrost trawy w miejscach zastosowania.

 

Zamiast trawnika:


Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować łąkę kwietną Jeżeli chodzi o wybór roślin na łąkę kwietną to najprościej zakupić gotową mieszankę traw zawierającą nasiona kwiatów rosnących na typowej łące. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest piękny zapach kwitnących kwiatów i ziół. Najprościej założyć łąkę kwietną na już istniejącym, zniszczonym, nisko skoszonym trawniku, wysiewając w puste miejsca nasiona mieszanki traw i roślin kwitnących.
Na skarpy doskonale nadają się takie rośliny zadarniajace  jak przetacznik rozesłany i pagórkowy, rogownica kutnerowata lub floks szydlasty.
W glebie suchej i piaszczystej można wysadzić takie rośliny zadarniające jak rumian szlachetny lub krwawnik pospolity, rozchodnik ostry i ościsty lub goździk piaskowy.
Na stanowisku słonecznym dobrze rośnie pachnąca macierzanka, jarzębiec, kotula, bodziszek, rozchodniki lub rdest wężownik. Na zastępcze trawniki nadaje się doskonale goździk alpejski – wytwarzający kobierce lub goździk kropkowany, którym można obsadzać większe przestrzenie.
W półcieniu i pod drzewami dobrze będzie rosła koniczyna biała, krwawnik, przetacznik ożarkowy, barwinek, bluszcz, konwalia majowa, miodunka i zawilec.
Po trzech-czterech latach rośliny zadarniające rozrosną się tworząc zwarty kobierzec a ich pielęgnacja to przede wszystkim podlewanie w okresach suszy.