Zimowe zabezpieczanie traw

Wczoraj przywitaliśmy grudzień – miesiąc, w którym przeważnie po raz pierwszy na dłuższy czas nasz kraj przykrywa warstwa śniegu. Czasem trwa to kilka tygodni, choć w ostatnich latach białym światem możemy cieszyć się tylko przez kilka dni.

 

Większość z nas lubi uprawiać sporty zimowe, czy chociażby spacerować po terenach ośnieżonych. Czynne spędzanie wolnego czasu, umilić nam mogą rośliny – głównie drzewa, krzewy i trawy, które pokryte białym puchem, stają się niepowtarzalną ozdobą każdego ogrodu. Szczególnie dekoracyjne są rośliny o efektownie poskręcanych gałęziach (np. wierzba babilońska ‘Tortuosa’, leszczyna pospolita ‘Contorta’), czy charakterystycznie zabarwionych pędach (na szczególną uwagę zasługuje dereń biały ‘Sibirica’ o intensywnie czerwonych pędach, a także złotlin japoński o pędach charakteryzujących się soczyście zieloną barwą).

Szczególnie atrakcyjne są wszelkiego rodzaju trawy ozdobne, które na czas zimy pozostawiają swoje bujne kwiatostany i stają się jednym z piękniejszych elementów ogrodu.

Aby co roku móc je podziwiać podczas jesieni i zimy, musimy przed nadchodzącymi opadami śniegu lub deszczu, (którym będzie towarzyszył spadek temperatury) zabezpieczyć tego rodzaju rośliny, w celu nie dopuszczenia do dostania się wody do ich nasad. Wskutek mrozu woda rozsadziłaby części przyziemne trawy. Tego rodzaju uszkodzenia poważnie wpłynęłyby na pokrój rośliny, przez co w następnym roku drastycznie obniżyłyby się jej walory dekoracyjne. Na dodatek rośliny narażone byłyby na zwiększoną ilość infekcji, co również osłabiłoby ich kondycję.

Jak zabezpieczyć trawy przed nadchodzącymi mrozami i opadami? To bardzo proste – wystarczy za pomocą sznurka związać w dwóch miejscach całą kępę trawy. Pierwsze wiązanie wykonujemy mniej więcej w połowie wysokości, a drugie w szczytowej części, aby całkowicie zamknąć drogę dostępu dużej ilości deszczu, czy śniegu.

Tego rodzaju czynność najlepiej wykonywać parami (szczególnie w przypadku bardzo okazałych traw). Jedna osoba łapie roślinę i tworzy z niej stożek, a druga jak najmocniej obwiązuje ją z dwóch miejscach za pomocą sznurka. Zabezpieczona trawa przypomina chochoł, z bujnymi kwiatostanami na szczycie.

Po wykonaniu tych zabiegów rośliny z pewnością dobrze przezimują niesprzyjające warunki, a duża ilość liści stworzy dobrą izolację i dzięki temu rośliny dobrze przezimują, a w przyszłym roku odwdzięczą się swym pięknym wyglądem.

 

zabezpieczanie traw