Jak ciąć – Budleja Davida?

Budleja to gatunek, który najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach nasłonecznionych. Aby uzyskać maksymalną jej ozdobność należy co roku stosować prawidłowe cięcie.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I rok

Cięcie formujące polega na uzyskaniu dobrze rozgałęzionego już u samej podstawy krzewu. Taki proces trwa 2 lata. W pierwszym roku po posadzeniu usuwamy jesienią (najlepiej w listopadzie) lub w marcu przyszłego roku wszystkie słabe pędy. Natomiast pędy silne skracamy o połowę. Latem roślina zakwitnie na pędach wyrosłych w danym sezonie. Najlepiej ścinajmy na bieżąco przekwitłe kwiatostany

 

II rok

W drugim roku po posadzeniu stosujemy już cięcie właściwe dla tego gatunku czyli silnie tniemy pędy o samej podstawy (najlepiej 5-8cm od gruntu). Usuwamy natomiast wszystkie pędy skierowane do wnętrza krzewu, które niepotrzebnie zagęszczą środek i ograniczą dostęp światła i powietrza.

 

Lata kolejne

                Cięcie zachowawcze będzie polegało na corocznym cięciu pędów tak jak w roku II czyli kilka centymetrów od nasady. Co kilka lat usuwajmy całkowicie pędy najstarsze tnąc je tuż nad ziemią. Usuwamy oczywiście całkowicie pędy chore, złamane i uschnięte.

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/