Jak ciąć – Bukszpan wieczniezielony?

Ta bardzo popularna zimozielona roślina to jeden z niewielu gatunków, który rośnie zarówno dobrze na stanowiskach słonecznych jaki i zacienionych. Może rosnąć w formie naturalnego krzewu, ale często spotykamy też żywopłoty wykonane właśnie z bukszpanu.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

Formowanie krzewu

I rok

          Po posadzeniu krzewu skracamy gałązki o połowę. Zabieg najlepiej przeprowadzić jeszcze w marcu jeśli sadzimy na wiosnę. W listopadzie jeśli sadzimy latem lub jesienią.

II rok

        Późną zimą czyli w lutym-marcu ponownie tniemy gałązki w połowie ich długości, dzięki czemu uzyskamy ładnie zagęszczoną formę.

Lata kolejne

                Jeśli nasz krzew ma mieć formę naturalną, najlepiej będzie jeśli cięcie ograniczymy jedynie do usuwania zbyt długich, zaburzających pokrój pędów. Usuwamy także pędy chore i zaschnięte. Cięcie to przeprowadzamy podobnie jak w okresie formowania w lutym-marcu.

 

Formowanie żywopłotu

I rok

                Przy sadzeniu roślin z gołym korzeniem (a taki sposób często wybieramy podczas sadzenia dużej ilości sadzonek na żywopłot) przycinamy korzenie oraz wszystkie pędy o połowę. Jeśli sadziliśmy rośliny wiosną to w czerwcu tego roku powtórzmy cięcie pędów.

Lata kolejne

                W okresie od maja do czerwca możemy po wyznaczeniu sznurkami linii żywopłotu przeprowadzić cięcie nożycami. Cięcie przeprowadzamy najpierw w płaszczyźnie poziomej a następnie wzdłuż ścian żywopłotu czyli w płaszczyźnie pionowej.  Z krzewu powinny wybić liczne młode pędy. Zabieg powtarzamy w sierpniu-wrześniu.

                Cięcie takie powtarzamy co roku przycinając nożycami wszystkie pędy wystające poza wyznaczone sznurkiem ramy. Aby krzew był zdrowy i gęsty, należy przeprowadzać przynajmniej dwa cięcia: w maju-czerwcu oraz w sierpniu-wrześniu.

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/