Jak ciąć – Głóg dwuszyjkowy?

To wolno rosnąca roślina przy której pożądaną formę uzyskamy po min. 5 latach. W Polsce sadzi się także głóg jednoszyjkowy oraz mieszańce. Wszystkie prezentują się szczególnie ładnie podczas kwitnienia. Możemy formować je w krzew lub drzewko czyli formę pienną.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

Krzew

 

I rok  

                We wrześniu skracamy przewodnik świeżo posadzonej rośliny w odległości ok. 15cm od powierzchni gruntu. Uzyskamy dzięki temu nie tylko rozgałęzienia, ale i nowe odrosty korzeniowe.

 

Lata kolejne

                Co roku we wrześniu skracamy wyrosłe pędy mniej więcej o połowę co zapewni i rozkrzewianie się. Gdy osiągniemy już pożądaną sylwetkę oraz wielkość ograniczmy coroczne cięcie jedynie do nieznacznego skracania wierzchołków pędów.

 

Drzewko

 

I rok

                Po posadzeniu przywiązujemy do palika oś główną i usuwamy wyrastające u nasady inne pędy jeśli takie się tam znajdują. W okresie jesienno-zimowym czyli od listopada do stycznia należy skrócić o połowę pędy boczne.

 

Lata kolejne

                Nadal przywiązujemy oś główną do palika w miarę wzrostu rośliny. Po ok. 5 latach można pozbyć się palika. W okresie od listopada do stycznia usuwamy całkowicie pędy boczne zaburzające pokrój oraz wszystkie gałązki chore, połamane itd.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/