W przypadku tych krzewów należy pamiętać, że mamy kilka różnych gatunków, z których jedne kwitną na pędach zeszłorocznych (ogrodowa, dębolistna, piłkowana) i cięcie wiosną wszystkich pędów pozbawiłoby nas radości kwitnienia. Te gatunki opisano poniżej. Mamy także gatunki kwitnące na pędach tegorocznych, u których cięcie wczesną wiosną sprzyja obfitemu kwitnieniu (bukietowa, drzewiasta).
Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.
I rok
Podczas sadzenia usuwamy pędy słabe i złamane. Można ściąć jesienią zwiędłe kwiatostany. Niektórzy jednak wolą je zostawić jako ozdobę. Mimo, że straciły barwę mogą ładnie wyglądać zimą oraz chronić w pewnym stopniu krzew przed mrozem.
II rok
Na przełomie marca i kwietnia usuwamy wszystkie pędy cienkie oraz skracamy wszystkie pędy, które kwitły w poprzednim roku. Cięcie wykonujemy dość nisko nad rozgałęzieniem pędu kwitnącego z pędem, który nie kwitł, ale ma już zawiązane pąki kwiatowe na ten rok.
Cięcie zachowawcze
Co roku na przełomie marca i kwietnia usuwamy pędy, które kwitły w roku poprzednim. Pamiętajmy, aby nie ciąć pędów, które nie kwitły ponieważ mają one pąki kwiatowe, które zakwitną w tym roku. Usuwamy całkowicie pędy chore i uschnięte i ewentualnie te, które zbytnio zagęszczają krzew.
Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/