Jak ciąć – Klon jesionolistny?

To gatunek klonu, którego liście zupełnie nie przypominają liści klonu pospolitego dlatego wiele osób może mieć problem z rozpoznaniem tego gatunku chociaż jest to bardzo popularna roślina zarówno w parkach jak i w ogrodach, gdzie występuje w postaci odmian o znacznie niższym wzroście.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I lata

    Od listopada do lutego usuwamy całkowicie pędy położone niżej na pniu, które na pewno nie będą stanowiły korony.  Nie tniemy w ogóle osi głównej. Skracamy natomiast o 1/3 pędy, które będą stanowiły konary.

 

Lata kolejne

    W okresie zimowym usuwamy pędy uschnięte, chore. Wycinamy całkowicie zbyt silne pędy, które konkurują z gałęziami, które przyjęliśmy jako konary. Pozostałych pędów nie tniemy pozwalając na samoistne nabranie formy.

 

Cięcie zachowawcze

    Odmiany o liściach pstrych czasami tracą urok poprzez wyrastanie tzw. wilków o liściach typowo zielonych. Wycinamy je całkowicie u samej nasady. W okresie listopad-luty usuwamy wszystkie pędy martwe i chore. Jeśli chcemy skorygować pokrój rośliny to zabieg ten przeprowadzamy również w okresie zimowym. Nawet starsze okazy klonu jesionolistnego dobrze znoszą cięcie.

 

 

 Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/