Jak ciąć – Lawenda wąskolistna?

Kultowa pozycja to każdego ogrodu. Jest także przedmiotem sporów botaników, z których część zalicza ten gatunek do bylin, podczas gdy reszta klasyfikuje lawendę jako krzewinkę. Nie zważając na podziały warto ten gatunek po prostu odpowiednio ciąć.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I rok

     Pierwszego roku przycinamy wszystkie pędy o połowę. Najlepiej wykonać cięcie w marcu lub listopadzie. Jeśli sadziliśmy wiosną i cięliśmy w marcu to wykonajmy cięcie także we wrześniu. Tniemy wtedy przekwitłe kwiatostany.

 

II rok

     Kolejnego roku skracamy (w marcu-kwietniu) nieznacznie wszystkie gałązki. Lawenda ma zwykle bardzo dużo pędów toteż cięcie wykonujemy nożycami do żywopłotu lub sekatorem, ale chwytając po kilka gałązek w pęczek. Pamiętajmy, ze jesteśmy na etapie ładnego formowania krzewu dlatego starajmy się cięciem zachować w miarę naturalny pokrój rośliny.

 

Cięcie zachowawcze

     Gatunek ten tniemy co roku, aby zachować ładny pokrój i uzyskać obfite kwitnienie. W marcu-kwietniu skracamy ubiegłoroczne pędy czyli tniemy, aż do miejsca twardego drewna. Najlepiej formować roślinę w postać naturalną zbliżoną do kuli. Co kilka lat jeśli roślina wygląda nieefektownie i ogołaca się u podstawy można wykonać krótkie cięcie nad młodszymi gałązkami znajdującymi się bliżej podstawy. Po kwitnieniu wykonujemy rokrocznie drugie cięcie, ale słabe usuwając w zasadzie tylko przekwitłe kwiatostany.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/