Jak ciąć – Ligustr pospolity?

Najpopularniejsza roślina żywopłotowa spośród gatunków liściastych. Ligustr można jednak sadzić także w grupach i prowadzić w formie naturalnej. Warto dbać o to, aby krzew był dostatecznie gęsty bo inaczej zimą wygląda niezbyt ładnie. Dlatego ważne jest jego cięcie.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

Forma naturalna

I rok

          Podczas sadzenia skracamy wszystkie pędy o połowę.

II rok

        Pod koniec zimy (luty-marzec) skracamy ponownie o połowę wszystkie pędy uzyskane dzięki cięciu przeprowadzonym w roku poprzednim. Tniemy tak samo pędy wyrosłe u podstawy. Usuwamy pędy najwątlejsze.

Cięcie zachowawcze

     Co roku w lutym-marcu tniemy część najstarszych gałęzi, aby prześwietlić krzew, który szybko się zagęszcza. Cięcie przeprowadzamy nad niżej położonymi młodymi pędami bocznymi.

 

Żywopłot

I rok

       Jeśli sadzimy dużą ilość sadzonek to najprawdopodobniej zakupiliśmy je z gołym korzeniem. Podczas sadzenia skracamy wszystkie korzenie (najlepiej w listopadzie lub marcu).  Wszystkie pędy skracamy ok. 20cm nad ziemią. W czerwcu tego roku tniemy ponownie. Tym razem ok. 50cm od powierzchni ziemi.

II rok

        Tniemy żywopłot na przełomie lutego/marca oraz w czerwcu. Za każdym razem usuwamy 2/3 ostatniego przyrostu.

Cięcie zachowawcze

     Aby zachować ładną formę żywopłotu tniemy co roku dwukrotnie. Pierwszy raz w drugiej połowie maja po ostatnich możliwych przymrozkach. Drugi raz na początku września.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/