Jak ciąć – Lipa?

Rodzimy, powszechnie występujący gatunek. Często pojedyncze okazy rosną także w ogrodach. Najładniej wyglądają w swojej naturalnej drzewiastej formie. Niestety w wyniku nieprawidłowego cięcia szczególnie w zieleni miejskiej w niczym nie przypominają naturalnego rozłożystego drzewa.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I lata

      W pierwszych latach uprawy należy zapewnić odpowiednią podporę w postaci palika i w miarę rozwoju przywiązywać do niego drzewko. W okresie od listopada do lutego usuwamy całkowicie słabe dolne pędy. Należy dbać o dominację głównej osi dlatego usuwamy zbyt silne pędy, które z nią konkurują.

 

Lata kolejne

      W okresie spoczynku usuwamy pędy położone najniżej i kiedy drzewo uzyska pożądaną wysokość skracamy o połowę górne gałęzie przeznaczone na konary. Usuwamy wszystkie pędy chore, martwe lub źle położone, które zaburzają pokrój.

 

Cięcie zachowawcze

     Jeśli chcemy dokonać cięcia gałęzi, które zaburzają pokrój to najlepiej dokonać tego między listopadem a lutym. W tym okresie usuwamy także wszystkie pędy uszkodzone i chore. Rany po cięciu powinniśmy pokryć farbą z dodatkiem fungicydu (środka grzybobójczego).

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/