Jak ciąć – Perukowiec podolski?

Jego nazwa pochodzi od owocostanów wyglądających jak peruki. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne, raczej suche. Główną ozdobą są piękne liście oraz wspomniane peruki.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I rok

          Cięcie formujące polega na uzyskaniu ładnego kulistego krzewu. Będzie ono trwało 2 lata. Podczas sadzenia warto skrócić korzenie, które dzięki temu zagęszczą się. Pędy główne skracamy o 2/3 również w celu zagęszczenia się już u podstawy. Wszystkie pędy słabe wycinamy u samej nasady.

 

II rok

           W marcu wykonujemy silne cięcie ubiegłorocznych gałązek tak, aby pozostawić ok. 10cm pędu czyli 2-3 pąki. Wszystkie pędy słabe usuwamy całkowicie. Pędy, które wydają nam się źle położone tzn. takie, które nadmiernie zagęszczą krzew czy też pędy krzyżujące się wycinamy całkowicie. 

 

Lata kolejne

              Od lutego do marca skracamy wyrosłe w roku poprzednim pędy ok. 5cm od ich nasady. Co kilka lat usuwamy całkowicie pędy najstarsze robiąc miejsce dla młodych gałązek. Wyrastające u nasady starych gałęzi nowe pędy tniemy na 2/3 wysokości (patrz I rok). W kolejnych latach tniemy kolejne przyrosty na 5cm.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/