Jak ciać – Platan klonolistny?

Potężne drzewo sadzone bardzo często w zieleni miejskiej, ale także w dużych ogrodach. Oprócz brzozy to drugie bardzo łatwe do rozpoznania drzewo ze względu na charakterystyczną korę, która u platanów łuszczy się całymi płatami dając niezwykle ozdobny efekt.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I lata

       Po posadzeniu przywiązujemy młodą roślinę do palika. Od listopada do stycznia usuwamy dolne pędy. Skracamy także pędy, które konkurują z osią główną.

 

Lata kolejne

     Usuwamy palik kiedy staje się zbędny. Kiedy oś główna znajdzie się na odpowiedniej wysokości, na której przewiduje się koronę to ścinamy ją. Wyrosłe pędy boczne, które będą stanowiły konary staramy się trzymać w równowadze tj. skracamy zbyt silnie rosnące pędy (od listopada do stycznia).

 

Cięcie zachowawcze

     Jeśli chcemy poprawić pokrój drzewa to najlepiej wykonać cięcie w miarę wcześnie tzn. gdy gałąź jest jeszcze w miarę cienka. Platan bardzo dobrze znosi takie cięcie. Gorzej radzi sobie z dużymi ranami np. w przypadku usunięcia dużego konaru dlatego takiego cięcia unikamy. W razie konieczności tniemy zimą a rany zabezpieczamy farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. Usuwamy co roku wszystkie gałęzie chore i uschnięte.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/