Róża to królowa krzewów. Często błędnie uważana za roślinę wymagającą. Dzielimy je wg różnych źródeł na rozmaite grupy. Klasyczny podział wyróżnia róże: wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące, okrywowe, parkowe.
To jedne z najbardziej odpornych na mróz i choroby gatunki róż. Mają dość swobodny krzewiasty pokrój. Mogą mieć zarówno kwiaty pełne jak i pojedyncze. Tnie się je z zasady mniej intensywnie niż róże wielko- i wielokwiatowe. Najważniejsze jest cięcie w pierwszych latach. Potem niektórzy zalecają nie ciąć ich w ogóle (poza usuwaniem pędów martwych, chorych oraz kwiatów).
Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.
I rok
Podczas sadzenia przycinamy korzenie oraz usuwamy wszystkie uszkodzone i złamane gałązki. W marcu pierwszego roku skracamy pędy o ok. 1/3. W lecie po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiaty, chyba że oczekujemy ozdobnych owoców. Jeśli nasz krzew zawiąże owoce to jesienią należy je usunąć.
II i III rok
W marcu przeprowadzamy cięcie. Najpierw usuwamy wszystkie pędy martwe oraz bardzo wiotkie. Usuwamy także pędy ze środka krzewu jeśli zbytnio się zagęścił. Wybieramy pędy najsilniejsze i skracamy je o 2/3. Pozostałe skracamy mniej intensywnie tj. o 1/3. Cięcie zawsze wykonujemy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Latem usuwamy przekwitłe kwiatostany albo jeśli zależy nam na owocach oczyszczamy krzew dopiero jesienią.
Cięcie zachowawcze
Na przełomie marca i kwietnia usuwamy co roku 1-2 najstarsze gałązki, które najprawdopodobniej kwitną już słabiej. Pozostałe zabiegi wykonujemy tak jak w roku poprzednim tnąc o 2/3 pędy najsilniejsze a pozostałe o 1/3. Młode pędy wyrosłe u podstawy tniemy również na 2/3 wysokości. Pamiętajmy o usuwaniu kwiatów latem.
Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/