Róża to królowa krzewów. Często błędnie uważana za roślinę wymagającą. Dzielimy je wg różnych źródeł na rozmaite grupy. Klasyczny podział wyróżnia róże: wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące, okrywowe, parkowe.
Róże wielkokwiatowe nazywane mieszańcami herbatnimi to klasyczne znane wszystkim róże o pojedynczych, dość dużych kwiatach. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Niestety wbrew powszechnemu przekonaniu tylko niektóre odmiany pachną. Róże wielkokwiatowe najlepiej nadają się na kwiat cięty. Najlepiej posadzić je wtedy w miejscu ustronnym i uprawiać typowo dla pozyskania kwiatów.
Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.
I rok
Jeśli sadzimy sadzonki z gołym korzeniem to podczas sadzenia przycinamy korzenie o połowę. Sadząc jesienią skróćmy w listopadzie wszystkie pędy o 2/3. Sadząc w marcu tniemy krótko 10-20cm nad ziemią nad oczkiem skierowanym na zewnątrz. Usuwamy całkowicie gałązki martwe i źle rosnące (do wnętrza krzewu). Po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiaty.
Cięcie zachowawcze
Co roku wiosną (marzec-kwiecień) tniemy silnie. Najlepiej zgodnie z zasadą „ciąć róże wtedy, gdy kwitnie forsycja”. Cięcie wykonujemy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz krzewu ok. 10-20cm od ziemi. Usuwamy wszystkie pędy martwe, chore i wątłe. Usuwamy także pędy najstarsze. Odrosty korzeniowe najlepiej usuwać późnym latem i jesienią. Latem usuwamy przekwitłe kwiaty jeśli nie pozyskaliśmy ich wcześniej na kwiat cięty.
Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/