Jak ciąć – Surmia zwyczajna (katalpa)?

Ten gatunek najczęściej formuje się w drzewo z szeroką parasolowatą koroną. Formowanie trwa kilka lat. Główną ozdobą rośliny są liście, które znane są ze swych dużych rozmiarów, ale także z pięknych jesiennych przebarwień.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I lata

         Jeśli zakupiliśmy sadzonkę z pojedynczym pędem to przez pierwsze 2-3 lata dobrze jest wzmocnić oś główną czyli przyszły pień poprzez silne cięcie ok. 30cm nad ziemią. Ten zabieg wydaje się być bardzo radykalnym, ale surmia z pewnością wypuści nowe pędy, które po cięciu będą jeszcze silniejsze.

 

IV rok

          Najprawdopodobniej jeden z pędów wyróżnia się spośród pozostałych. Będzie to pęd główny, który przywiązujemy do palika. Następnie od listopada do stycznia kolejnego roku usuwamy wszystkie pędy położone u nasady a także wszystkie pędy wiotkie, chore.

 

Lata kolejne

                Co roku w okresie spoczynku drzewa (listopad – styczeń) usuwamy pędy zbyt nisko położone na pniu zostawiając tylko te, które mają tworzyć koronę. Gałązki znajdujące się najwyżej, które wybieramy na nasze przyszłe konary skracamy o połowę.

                Jeśli formowanie uznajemy za zakończone, ale chcemy, aby roślina rozrastała się na szerokość to tniemy nieznacznie pędy znajdujące się na osi głównej i na środkowych gałęziach a pozostawiamy niecięte wszystkie gałęzie na obwodzie.

 

Cięcie zachowawcze

                W kolejnych  latach najlepiej zostawić drzewo samemu sobie. Jeśli koniecznie chcemy pozbyć się któregoś pędu to cięcie wykonujmy podczas spoczynku rośliny. Wycinamy oczywiście całkowicie wszystkie pędy chore i połamane.

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/