Jak ciąć – Tawuła van Houtte’a?

Bardzo popularna roślina niezwykle efektowna podczas kwitnienia. W maju-czerwcu obsypana jest białymi kwiatami tak silnie, że nie widać na roślinie nic poza nimi. Aby uzyskać taki efekt należy przede wszystkim zapewnić jej stanowisko słoneczne, ale również ważne jest odpowiednie cięcie. Podobnie tnie się tawułę wczesną.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I rok

        W pierwszym roku rezygnujemy z kwitnienia na rzecz dobrego uformowania krzewu. W tym celu po posadzeniu najlepiej jesienią lub wczesną wiosną tniemy wszystkie pędy na 1/3 wysokości. Jeśli nabyliśmy sadzonki z gołym korzeniem to podczas sadzenia przycinamy każdy z nich.

 

II rok

        Po kwitnieniu tniemy wszystkie pędy, które kwitły nad niżej położonymi rozgałęzieniami skierowanymi na zewnątrz krzewu. Nie tniemy zupełnie młodziutkich pędów widocznych u nasady krzewu, które rozwijają się od wiosny. Skracamy natomiast o połowę pędy przynasadowe, które nie kwitły.

 

Cięcie zachowawcze

       Rokrocznie po kwitnieniu skracamy pędy, które wydały kwiaty. Cięcie przeprowadzamy nad niżej położonymi pędami bocznymi. Najlepiej wybrać pędy jak najniżej położone. Co kilka lat usuwamy kilka pędów najstarszych. Pędy znajdujące się u podstawy krzewu skracamy o połowę pozostawiając jednak bez cięcia pędy najmłodsze rozwijające się od tegorocznej wiosny. Usuwamy co roku wszystkie pędy chore i martwe.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/