Jak ciąć – Tulipanowiec amerykański?

Coraz częściej sadzony w ogrodach gatunek o pięknych, przypominających tulipany kwiatach (stąd nazwa). Należy dbać o młode rośliny szczególnie zimą odpowiednio je zabezpieczając. Starsze okazy poradzą sobie bez okrywania. Cięciem pomagamy utrzymać ładną formę.

 

 Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

I lata

      Po posadzeniu przywiązujemy oś główną do palika i dbamy o jej dominację. W tym celu w listopadzie skracamy nieznacznie pędy konkurujące z nią. Można także uszczykiwać ręcznie wierzchołki tych pędów latem. Słabe pędy wyrastające u podstawy rośliny usuwamy całkowicie. Jeśli chcemy nadać roślinie formę drzewka to w listopadzie usuwamy najniżej położone pędy.

 

Lata kolejne

     W okresie od listopada do lutego skracamy o 1/3 silne odgałęzienia i usuwamy wszystkie zbędne pędy. Usuwamy wszystkie gałązki chore i martwe. Jeśli formujemy drzewko to nadal usuwamy najniżej położone pędy a górne skracamy.

 

Cięcie zachowawcze

    Jeśli uznamy formowanie za zakończone ograniczmy cięcie rośliny do minimum. Powinna ładnie wyglądać bez dalszej ingerencji. Jeśli musimy przeprowadzić cięcie to wykonujemy je jesienią (najlepiej między październikiem a listopadem).

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/