Jak ciąć – Żywotnik zachodni (Tuja)?

Żywotniki nazywane tujami (łac. Thuja) to obecnie zmora polskich ogrodów. To piękne rośliny. Mało wymagające, ozdobne cały rok, dostępne w przystępnych cenach, ale poprzez masowe ich sadzenie szybko stały się jedynym wyznacznikiem naszych ogrodów i podobnie dzieje się z innymi gatunkami iglastymi. Zachęcamy do dalszego ich sadzenia, ale w mniejszych ilościach oraz do odpowiedniego ich cięcia, które pozwoli utrzymać je w dobrym zdrowiu.

 

Przed przeczytaniem tego artykułu polecamy zajrzeć do lektury: Jak prawidłowo ciąć krzewy i drzewa.

 

Forma naturalna

 

I lata

       Jeśli kupiliśmy na tyle małe sadzonki, że nie widać w nich wyraźnego pędu dominującego (osi głównej) to należy dbać o jej utworzenie. W tym celu na początku marca usuwamy jeden z konkurujących pędów (najlepiej słabszy) tak, aby pozostał tylko jeden. Usuwamy na bieżąco pędy chore i uschnięte.

Cięcie zachowawcze

       Pędy uschnięte, chore lub te, które zaburzają pokrój usuwamy na wiosnę.

 

Żywopłot

     Jeśli chcemy uzyskać żywopłot z żywotników to sadzimy je w odległości od 0,5m do nawet 1m zależnie od odmiany, którą kupiliśmy bowiem każda rośnie inaczej. Cięcie przeprowadzamy co roku w dwóch terminach: wiosennym (kwiecień-maj) oraz letnim (czerwiec-lipiec). Ważne jest, aby ciąć roślinę już od pierwszego roku po posadzeniu a nie dopiero kiedy uzyska pożądaną wysokość/szerokość. Jeśli chcemy, aby żywopłot przestał rosnąć wzwyż to ścinamy także jego czubek.

 

 

 

Zdjęcia roślin zaczerpnięto z: http://plantsgallery.blogspot.com/