Jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Chociaż nie od dziś wiadomo, że kret jest zwierzęciem niezwykle przydatnym dla środowiska, bowiem likwiduje różnego typu szkodniki, to wśród ogrodników jest raczej uznawany za dużego pasożyta.

Spowodowane jest to oczywiście faktem, iż kret potrafi doszczętnie zniszczyć każdy ogród ryjąc swe tunele w ziemi doprowadzając ogrodników do prawdziwiej histerii. Kilka informacji o upodobaniach kreta:

  • żyje w środowisku nieskażonym, o dużej ilości dżdżownic, ślimaków, gąsienic i pędraków,
  • dobrze czuje się w glebach wilgotnych i próchnicznych,
  • unika miejsc suchych i kamienistych oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych,
  • bardzo chętnie zamieszkuje pod starannie pielęgnowanym trawnikiem, grządkami kwiatowymi i warzywnikiem,
  • nie toleruje ciężkich gleb.

 

Obecnie istnieje bardzo dużo sposobów na zlikwidowanie tego osobliwego gościa. Sposoby te można podzielić na mniej i bardziej humanitarne. Chociaż każdy ze sposobów nie daje 100% gwarancji na pozbycie się kreta z naszej działki. Większość osób swoją walkę zaczyna od najprostszych sposobów tj. pułapki, buczki, puszki, butelki, lanie wodą, zadeptywanie korytarzy, odsłaniane kanałów, palenie włosów, rośliny odstraszające, itd. Jednak większość tych metod działa na małym obszarze, bądź działa przez krótki okres czasu. Inna wadą np. puszek czy butelek jest to, że z naszego ogrodu robi się pewnego rodzaju slalom . A przecież nie chcemy zmieniać wyglądu naszego ogrodu. Prawda jest bolesna, nasz gość jest bardzo inteligentny i potrafi być niesłychanie wyrafinowany tworząc kopce tuż przy naszych pułapkach.

 

Dobrym rozwiązaniem choć nieco kosztownym jest założenie siatki pod naszym ogrodem co uniemożliwi przedostanie się kreta do naszej posesji. Pamiętać należy aby kret nie dostał się do naszego ogrodu wraz z nawiezioną ziemią, ponieważ sytuacja taka często się zdarza. Inna metodą pozwalającą na jakiś czas pozbyć się kreta jest stosowanie świec dymnych bądź karbidu. Krety bowiem nie tolerują zapachu dymu, który znajduje się w korytarzach. Metoda ta jest dość skuteczna lecz nie dająca gwarancji pozbycia się szkodnika.

 

Metodą, która daje największe szanse na zwalczenie tego uciążliwego gościa a zarazem nie robiąca mu krzywdy,  jest zastosowanie rurki-pułapki. Bardzo ważne stosując tą metodę jest odpowiedni dobór rurki. Jakość wykonania samej rurki jak i zapadek musi być na najwyższym poziomie. Większość tego typu produktów nie zdaje egzaminu ponieważ zapadki zapychają się ziemią i nie zamykają się, co powoduje że kret bez przeszkód może się przemieszczać. Kolejną bardzo istotną sprawą jest aby jak najmniej pozostawić ludzkiego zapachu. Krety bowiem wyczuwając ludzki zapach są bardziej wyczulone i ostrożniejsze. Przy wyborze tej metody pozbycia się kreta pamiętać należy aby co 4 do 6 godzin sprawdzać czy w rurce nie jest czasami schwytany szkodnik, ponieważ dłuższe przebywanie kreta w rurce może powodować jego śmierć. Metoda ta jest bardzo skuteczna i pozwala jednocześnie przetransportować kreta w miejsce gdzie spokojnie będzie mógł się rozwijać.

 

Dość nietypową metodą na pozbycie się kreta jest posiadanie kota. Koty są zwierzętami łownymi i bez problemu poradzą sobie z niechcianymi lokatorami. Wadą tej metody jest fakt, że właściciele często dobrze karmią zwierzęta i te nie są skore ganiania za kretami, wylegując się na oknie obserwują jak powstają kolejne kopce.

 

Metodą bardziej niehumanitarną jest zastosowanie urządzenia o nazwie ”kretołap” lub kret-boom. Kretołap to pułapka pirotechniczna przeznaczona do zwalczania kretów. Urządzenie działa wykorzystując charakterystyczne zachowanie zwierzęcia. Polega ono na tym, iż kret w ciągu 24 – 48 godzin powraca do odsłoniętej dziury w kretowisku, w której umieszczono petardę. Zwierzę wraca, aby zatkać dochodzące z otworu powietrze. Efektem końcowym jest wybuch petardy, umieszczonej w tunelu. Jeśli po upływie 24 godzin sygnalizator wyłączył się – petarda eksplodowała. W przeciwnym wypadku pozostawić pułapkę na kolejne 24 godziny. Jeśli po 2-3 dni sygnalizator nadal miga, należy zmienić kopiec. W tym celu konieczne jest przestrzeganie wskazówek z tabeli. Nierozsądne użycie produktu może spowodować poważne uszkodzenia uszu, twarzy i dłoni. Nigdy nie należy podłączać petardy poza tunelem, ponieważ jej wybuch na otwartej przestrzeni grozi zranieniem. Nigdy nie wolno uderzać narzędziem w pułapkę! Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Kilka innych informacji na temat obecności kreta w ogrodzie można znaleźć:

Jak się pozbyć kreta w ogrodzie?